Devlet Teşvikiyle Yeni Nesil Motor Üretilecek

devlet tesvikiyle yeni nesil motor uretilecek
devlet tesvikiyle yeni nesil motor uretilecek

Otomotiv sektöründe devlet teşvikiyle üretimi yapılacak yeni nesil hibrit motor için start verildi. Türkiye’nin ilk aliminyum motor bloğunu üretecek yüksek basınçlı enjeksiyon fabrikasının temeli atıldı. Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, blokların Renault’un hibrit araçlar için geliştirdiği yüksek teknolojili yeni nesil motorlarda kullanılacağını söyledi. Renault’tan bir de talepte bulunan Bakan Varank, “İnşallah 2020 yılından önce Renault’nun hibrit araçlarını üretim bandından çıkarıp piyasaya sunarlar. Bunu başarabilirsek ekonomimize de büyük bir katkı sağlarız. Bunu başaracaklarına yürekten inanıyorum.” dedi.


“SÜPER TEŞVİK”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 9 nisanda açıkladığı “süper teşvik” olarak da ifade edilen proje bazlı teşvik uygulamasının meyveleri alınmaya başlandı. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. bünyesinde inşa edilecek Türkiye’nin ilk yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon fabrikası temeli bugün Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı.

İLK KEZ ÜRETİLECEK

Törene katılan Bakan Varank, sanayinin lokomotifi olan otomotiv sektöründe dev bir yatırım yapıldığını belirterek, “Oyak Renault tarafından temelleri atılan Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikasının ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu yatırım, proje bazlı teşvik sistemi sayesinde gerçekleşti. Bu tesisle birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek. Bu bloklar Renault’nun hibrit araçlar için geliştirdiği yüksek teknolojili yeni nesil motorlarda kullanılacak ve üretimin büyük bir bölümü ihraç edilecek.” dedi.

CARİ AÇIĞI AZALTACAK

Bu yatırımın üç ana sebepten dolayı çok değerli ve önemli olduğunun altını çizen Varank, “İlk olarak temellerini attığımız bu tesis, yüksek katma değerli üretim hedefimize doğrudan hizmet ediyor. Üretim aşamasında dünyada sadece birkaç yerde bulunan yüksek teknoloji kullanılacak. Nitelikli istihdama ve ihracata ciddi katkılar sunulacak. Cari açığı yıllık 2,3 milyar dolar azaltabilecek bir üretimden bahsediyorum. Amacımız, bu ve benzeri yatırımları kat kat artırmaktır” diye konuştu.

CAZİP TEŞVİK SİSTEMİ

Varank, üretimde yapısal bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Türk Sanayisi bu dönüşümü gerçekleştirebilecek güce sahip. Devlet olarak biz de tüm olanaklarımızla girişimci ve sanayicilerin yanındayız. Oldukça cazip bir teşvik sistemine sahibiz. Bakanlık olarak, yerli ve yabancı ayrımı gözetmeden yüksek katma değerli yatırımları ülkemize çekmeyi hedefliyoruz” dedi.

YERLİLEŞTİRME POLİTİKASI

Oyak Renault tarafından yapılan bu yatırımın ikinci önemli özelliğinin yerlileştirme politikasına olan destek olduğunu ifade eden Varank, “Üretimde kullanılacak birçok ürün burada yapılacak ya da yerli yan sanayi üreticilerimizden temin edilecek. Bu sayede yerli kaynaklarımızdan mümkün olan en verimli şekilde faydalanabileceğiz. Böylelikle ithalata olan bağımlılığı azaltıp hem cari açığın düşmesine hem de dış kaynak ihtiyacının azaltılmasına fayda sağlayacağız. Ekonominin temelleri, reel sektördeki bu dönüşüm sayesinde daha da güçlenecek. Sağlıklı büyüme ve nitelikli istihdam artışıyla küresel ekonomide hak ettiğimiz sıralara yükseleceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

GÜVEN GÖSTERGESİ

Varank, bu yatırımı kendisi açısından çok değerli kılan son özelliğin ise Türkiye’ye ve Türk ekonomisine duyulan güvenin somut bir göstergesi olduğunu kaydetti.

GERİDE KALMAYA BAŞLADI

Türk ekonomisinin karşılaştığı her türlü zorlu teste rağmen dayanıklılığını koruduğunu ve yoluna güçlenerek devam ettiğini vurgulayan Varank, “Başka ülkelerin yıllarca etkisinden kurtulamayacağı hadiseleri iş birliği, kararlılık, tecrübe ve memleket sevdamız sayesinde aştık. En kötü ve en zorlu günler inşallah geride kalmaya başladı. Siyasi istikrar, öngörülebilirlik ve yatırımcı dostu politikalarımızla ülkemize daha fazla uzun vadeli üretim yatırımı çekmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

2020 HEDEFİ KOYDU

Varank, konuşmasında yatırımı hayata geçiren Oyak Renault’tan bir de talepte bulundu. “İnşallah 2020 yılından önce Renault’nun hibrit araçlarını üretim bandından çıkarıp piyasaya sunarlar” diyen Varank, “Bunu başarabilirsek ekonomimize de büyük bir katkı sağlarız. Bunu başaracaklarına yürekten inanıyorum.” dedi.

100 MİLYON AVROLUK YATIRIM

Törende konuşan Renault Grubu Avrasya Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Nicolas Maure,de şunları söyledi: Renault Grubu, Türkiye Cumhuriyeti’nin müthiş desteğiyle bu yeni fabrikayla 100 milyon avroluk yatırım yaptı. Hibrit motorlar yapacağız ve Türkiye’de bir ilk olacak. Burada 100’den fazla kişiye iş imkanı sunulacak.”

 İlk yorum yapan olun

Yorumlar