İBB, Ünlü Bestekar Alaeddin Yavaşça’nın Adını Şehir Hatları Vapurunda Yaşatacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ünlü bestekar ve devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın adını Şehir Hatları Vapuru’nda yaşatacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ünlü bestekar ve devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın adının Şehir Hatları Vapuru’nda yaşatılması teklifi görüşüldü.

TÜRK MÜZİĞİNİN YAŞAYAN ÇINARI

Teklifi görüşen İBB Meclisi, ünlü bestekar ve devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın isminin İBB iştiraki Şehir Hatları’na ait bir vapura verilmesi teklifini oybirliğiyle kabul etti. Böylece Türk müziğinin yaşayan çınarlarından biri olan Yavaşça’nın ismi, her gün iki kıta arasında binlerce yolcuya hizmet veren yolcu gemisinde yaşatılacak.

PROF. DR. ALAEDDİN YAVAŞÇA KİMDİR?

Türk müziğine yüzlerce beste, saz eserleri, ilahi formunda yaptığı çalışmalarla yeri doldurulamaz katkı sunan değerli sanatçı bugüne kadar 300’e yakın ödüle layık görüldü. 1 Mart 1926 yılında Kilis’te dünyaya geldi. Kilis Kemaliye İlkokulu ve Kilis Ortaokulu’nu bitirdikten sonra lise birinci sınıfı yatılı olarak Konya Lisesi’nde başlayıp, 2 ve 3. Sınıfları İstanbul Erkek Lisesi’nde birincilikle tamamlayıp 1945’de mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’ne giriş imtihanını kazanarak Tıp Fakültesine başladı. 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Birçok hastanede doktorluk ve yöneticilik yaptı.

600’Ü AŞKIN BESTESİ BULUNUYOR

Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın musiki hayatı, ilkokul sıralarında daha 8 yaşındayken Batı musikisi keman dersleri ile başladı. Türk musikisiyle ciddi anlamda tanışması, İstanbul erkek lisesinde öğrenim gördüğü yıllara rastlar. Tıp Fakültesi yıllarında üniversite korosu çalışmaları ve koronun solistliğini yapması, kendisine radyonun kapılarını da araladı. 1950 yılında radyo sanatçılığı imtihanını kazanıp, İstanbul radyosu ailesine katılmıştı.

İlk eserini 1951 yılında bestelemiş olan Alaeddin Yavaşça’nın dini ve din dışı, saz ve söz eseri olarak 600’ü aşkın bestesi bulunuyor. Ayin-i şeriften, çocuk şarkısına uzanan geniş bir bestekârlık yelpazesine sahip. Amerika, İngiltere, Almanya gibi birçok ülkede konserler verdi. Alaeddin Yavaşca’ya Gaziantep Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İTÜ ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nce Fahri Doktora Unvanı verilmiş olup 1991 Yılında Devlet Sanatçısı olarak ödüllendirildi.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.