İstanbul Yeni Havalimanı’na Yolcu Taşıyacak HAVAİST Araçları Tanıtıldı

istanbul yeni havalimanina yolcu tasiyacak havaist araclari tanitildi
istanbul yeni havalimanina yolcu tasiyacak havaist araclari tanitildi

İstanbul Yeni Havalimanı’na yolcu taşımacılığı hizmeti verecek HAVAİST araçlarının tanıtım programında konuşan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, “Yeni havalimanına rahat ve konforlu ulaşım için her şeyi planladık. Dünyanın en büyük ve en iyi havalimanında yolcularımıza en iyi ve en lüks taşımacılık hizmeti vereceğiz. Yeni Havalimanı’na toplu ulaşım yılbaşına kadar yüzde 50 indirimli olacak” dedi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 29 Ekim’de açılışı yapılacak İstanbul Yeni Havalimanı’na toplu ulaşım hizmeti verecek Otobüs AŞ’ye ait “HAVAİST” araçlarını tanıttı. Sütlüce’de düzenlenen tanıtım programında konuşan Uysal, yolcuların rahat ve konforlu ulaşımı için her şeyin planlandığını, yılbaşına kadar ulaşımın yüzde 50 indirimli olacağını söyledi.

UYSAL: “DÜNYANIN EN BÜYÜK VE EN İYİ HAVALİMANINA YAKIŞIR TOPLU TAŞIMA HİZMETİ VERECEĞİZ”
İstanbul Yeni Havalimanı’na yakışır ulaşım hizmeti vereceklerini söyleyen Uysal, “İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşmak isteyen ve havalimanından şehre gitmek isteyen yolcuların rahat ve konforlu ulaşımı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İGA ve THY ile görüşmeler yaptık. Havalimanı’na 18 ayrı noktadan 150 otobüs ile hizmet vereceğiz. Bu noktalar belirlenirken raylı sistemler, metrobüs, minibüs, deniz ulaşımı gibi transfer merkezleri dikkate alınarak hesaplandı. Dünyanın en iyi ve en büyük havalimanında yolcularımıza en iyi kalitede lüks taşımacılık hizmeti vermek istiyoruz. Bu konuda Euro 06 modeli sıfır lüks otobüsleri tercih ettik. Metro hatlarının yapımı devam da devam ediyor. Ancak biz metrolar çalışmaya başladıktan sonra dahi, yolcuların öncelikli tercihi olacak kalitede otobüs taşımacılığı hizmeti sunacağız” dedi.

ULAŞIM SİSTEMİ HAZIR
Yolcuların hızlı ve konforlu ulaşımı için her şeyin hazır olduğunu ifade eden Uysal, “Yeni Havalimanı’na ulaşım nasıl olacak diye telaş edenler var. Hiç telaş etmesinler. Ulaşımı en güzel şekilde planladık. 31 Aralık’a kadar 5 ayrı noktaya uçuş hattı var Yeni Havalimanı’ndan. Biz de 5 noktaya 20 otobüsle hizmet vereceğiz. Yılbaşından itibaren bütün uçuşların Yeni Havalimanı’ndan yapılması halinde hizmet noktalarını, sefer ve otobüs sayısını artıracağız. Bizim her şeyimiz hazır. Yeni havalimanı planlanan tarihten bile önce tam kapasitede hizmet vermeye başlasa biz de tam kapasitede otobüs taşımacılığı hizmeti verebilecek durumdayız. Araçlarından personeline kadar hazırlıklarımızı tamamladık” diye konuştu.

ÖDEMELER İSTANBULKART İLE YAPILACAK
Ulaşım ücretlerinin mesafeye göre değiştiğini belirten Uysal, “En kısa mesafenin ücreti 12 TL en uzun mesafenin ücreti ise 30 TL. Ödemeler İstanbulkart ile yapılacak. Fazla ücret istedi, para üstü vermedi tartışması olmayacak. Ayrıca Yeni havalimanına toplu ulaşım yılbaşına kadar yüzde 50 indirimli olacak” müjdesini verdi.

TÜM OTOBÜSLERDE ÜCRETSİZ İNTERNET
Yolcuların konforu için ücretsiz internet hizmeti de verileceğini söyleyen Uysal, “Yolcularımızın otobüslerin nereden, saat kaçta kalkacağı, en yakın otobüs durağı, ücret tarifesi gibi bilgilere akıllı telefonlar üzerinden ulaşabileceği bir sistem kuruyoruz. Sistemin bu kasım ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor. Google Play ve App Store’dan ücretsiz indirilebilecek. Bu hatta 5 yaş üstü araç kullanılmayacak. Otobüsler, yolcuların bagajlarını rahatlıkla koyabileceği genişlikte olacak. ‘İbbWiFi’ ile tüm otobüslerimizde ücretsiz internet hizmeti vereceğiz” dedi.

Tanıtım programının ardından İBB Başkanı Uysal, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Adil Karaismailoğlu ve Muzaffer Hacımustafaoğlu, İETT Genel Müdürü Ahmet Bağış, Otobüs AŞ Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ve İGA temsilcisinin katılımıyla açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Başkan Uysal “HAVAİST” aracına binerek basın mensuplarına özellikleri hakkında bilgi verdi.

 

 

 

 

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar