Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Bitecek?Sivas Ankara 405 km’lik yolun YHT ray serimi başladı ve 2019 da test sürüşüne başlayacak haberi Sivas halkı tarafından heyecanla karşılanmıştı. 2018 yılının son aylarına girdiğimiz şu günlerde projenin 2019 da bize göre bitmesi imkansızdır hızlı tren 2 saat yolculuk süresince 9 istasyonda durması planlanıyor.

Ankara’dan sonra Elmadağ Kırıkkale Yerköy Yozgat Sorgun Akdağmadeni Yıldızeli’nden sonra Sivas illine ulaşacak. Buralardan geçen Hızlı tren yerleşim yerlerine hem ticari hem sosyo- kültürel değer katacak olması bu illerin tanıtımı daha etkin hale gelmesiyle turizmi canlandıracak ülke ekonomisine katma değer sağlayacak firmaların iş yapabilirliği artınca üretimi destekleyen iş gücü yaratabilen yan sanayi kuruluşların buralarda daha etkin verimli hale gelmesi büyük kentlerdeki nüfus artışını durdurmak ve diğer illere teşvik sağlanması nüfus dağılımındaki dengeyi de sağlayacaktır.

Ankara’dan Doğuya açılan kapı niteliğinde olan Sivas ve Kayseri’ye verilecek önem, ülke mozaiğini oluşturan toplum top yekun iş istihdamıyla daha iyi kalkınmaya imkan yaratacak ulaşımıyla sanayisiyle teknolojisiyle bilimle ve eğitim gibi alanlarda daha ilerlemenin isteği mevcuttur.

TÜDEMSAŞ YHT(YÜKSEK HIZLI TREN ) HATTINI DESTEKLEYECEK GÜÇTEDİR

Hızlı tren bunun bir parçasıdır. Böyle yatırımlar toplumumuzun refah düzeyini artırmakla kalmayıp, Tüdemsaş’ın Sivas da olması Hızlı trenin alt yapı ve yan ürünü malzeme üretimi için destek verecektir. Ulaştırma sektöründeki mesafelerin kısalması mamul ve yarı mamul ürünlerin sevk ve nakliyatında büyük yararı olacaktır.

Abdullah PEKER
Ulaştırma Ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel başkanı