Sürücüsüz Metroyla Hizmet 2 Kat Arttıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal “Dijital Şehircilik Zirvesi”nde konuştu. Uysal, “Günümüzde akıllı şehir dediğimiz nesnelerin interneti sistemini, Sanayi Devrimi gibi gelecekte insanlık tarihinde çok büyük bir dönüm noktası olarak görüyorum. Dijitalleşme yatırımları maliyetli olarak görülebilir ancak zamanla sağladığı tasarruflarla karlı bir yatırım sağlıyor. Belediye olarak dijitale dönüştürdüğümüz hizmetlerde maliyeti yarı yarıya azalttık” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Turkuaz Medya tarafından düzenlenen “Dijital Şehircilik Zirvesi”nde “Dijital Şehircilikte Başarı ve Yaşam Hikayeleri” başlıklı panelde konuştu. Konuşmasında vatandaşlara daha konforlu ve yaşanabilir şehir ortamı sunmak için belediye hizmetlerinde dijitalleşmenin önemine dikkat çeken Uysal, dijitalleşme yatırımlarıyla hizmet maliyetlerinin yarı yarıya azaltılabileceğini söyledi.

UYSAL: “GELECEĞİN SANAYİ DEVRİMİ AKILLI ŞEHİRLEŞME OLACAK”
Dijitalleşmeyi gelecek için bir dönüm noktası olarak gördüğünü belirten Uysal, “Günümüzde akıllı şehir dediğimiz nesnelerin interneti sistemini, sanayi devrimi gibi gelecekte insanlık tarihinde çok büyük bir dönüm noktası olarak görüyorum. Belediye, insanlara her alanda en fazla dokunan hizmetlerin sunulduğu bir kurum. Şehirlerde bir dönüşüm olacaksa burada en büyük görev belediyelere düşüyor. İstanbul geçmişte 1.500 sene başkentlik yapmış ancak çağı yakalayamamışsa önemini muhafaza edememiştir. Bu nedenle dönüşümün gereklerini İstanbul olarak yapamazsak, diğer şehirler yapmazsa önemini kaybeder” diye konuştu.

UYSAL: “ŞEHİRLERİ DAHA YAŞANILIR HALE GETİRMEK İÇİN DİJİTALLEŞME YATIRIMLARI ARTMALI”
Dijital yatırımların arttıkça şehirlerin daha konforlu hale geldiğine dikkat çeken Uysal, “Bugün aslında nesnelerde akıllanma hizmetlerde akıllanma arttıkça şehirlerden geriye doğru bir göç hareketliliği de var. Bu konuda örnek verirsek eskiden bir işi belirli bir mekanda belirli saatlerde yapmak gerekiyordu. Şimdi ise teknolojinin de gelişmesiyle insanlar işini artık evinden, istediği her yerden yapabilir hale geldi. Bu durum da şehir içindeki insan hareketliliğinin, dışarıdan göç yoğunluğunun azalmasını sağlıyor. İşte bu yüzden belediye başkanlarına önemli bir görev düşüyor. Şehri akıllandırıp insanlara akıllı hizmet sunarak şehrin önemini devam ettirebilir ve dünya çapında değerini koruyabiliriz. Eğer biz insanların ihtiyaç duyduğu akıllı sistemleri şehre kazandırırsak daha rahat ve konforlu bir yaşam ortamı sunarız. Bu imkanlarımız var ve biz bunları değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

SÜRÜCÜSÜZ METROYLA HİZMET 2 KAT ARTTI
Dijitalleşme yatırımlarının maliyetli olsa da zamanla kar sağladığını belirten Uysal, “Geçmişte insanlar nesneleri tanıyarak hizmetleri götürürdü şimdi ise nesneler insanları tanıyarak hizmeti götürüyor. Kısa bir süre önce Üsküdar-Ümraniye metrosunun devamı olan Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe Metro Hattı’nı hizmete açtık. Bu hat aynı zamanda Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu özelliğine sahip. Bu sistem ulaşımda kolaylık ve hız kazandırıyor. Örneğin sürücülü metro ile bir sefer 3 dakikada yapılıyorsa sürücüsüz metroda bu süre 1 buçuk dakikaya kadar düşüyor. Dijitalleşme yatırımları maliyetli olarak görülebilir ancak zamanla sağladığı tasarruflarla karlı bir yatırım. Örneğin sürücüsüz metronun maliyeti sürücülü metroya nazaran yüzde 10 fazla. Ancak sürücüsüz metronun verdiği hizmet sürücülü metronun iki katı. Akıllı ulaşım sistemleri yatırımlarımızla İstanbul’daki trafik yoğunluğunu yüzde 17 düşürdük. Bu yatırımlar; yakıt tasarrufu, zaman tasarrufu, zamanın daha verimli kullanılmasıyla insanların üretime daha fazla zaman ayırabilmesi gibi başlıca unsurlarla değerlendirildiğinde ekonomiye olağanüstü katkı sağlıyor. Belediye olarak dijitale dönüştürdüğümüz hizmetlerde maliyeti yarı yarıya azalttık” ifadelerini kullandı.

Moderatörlüğünü Forbes Yayın Yönetmeni Burçak Güven’in yaptığı, “Dijital Şehircilikte Başarı ve Yaşam Hikayeleri” başlıklı panelinde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da birer konuşma yaptı. Belediye olarak dijitalleşme adına yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.