Bakan Murat Kurum “Kanal İstanbul Planları Hazır!”

bakan murat kurum kanal istanbul planlari hazir
bakan murat kurum kanal istanbul planlari hazir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı kapsamında canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği Kanal İstanbul ihalesi hakkında da açıklamada bulunan Bakan Murat Kurum “Kanal İstanbul projesi asrın projesi diyebileceğimiz bir proje. Bakanlığımız planlama çalışmalarını tamamladı. Bu proje ile ilgili olarak İstanbul için rezerv alanlarını belirledik.

Bizim kültür ve mimarimizi yansıtan bir şehirlemeye imza atacağız. Dikey mimari yerine yatay mimariyi benimseyeceğiz. Bugünde bir Mimar Sinan çıksın ve gelecek nesillere önemli eserler aktaralım. Bu eserlerin sayısını arttıralım. ” dedi.

“81 İLİMİZİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK BİR BİSİKLET YOLU HAYAL EDİYORUZ”
Şehirlerin geleceği adına otopark yönetmeliği çıkardıklarının altını çizen Bakan Kurum; “Otopark büyükşehirlerde büyük bir ihtiyaç her daireye bir otopark zorunluluğu getirdik. Kamu kurum ve kuruluşlarının bahçelerinde kamu kuruluşlarından izin almak sureti ile otopark yapabilmenin önünü açtık. Yeni planlanan alanlarda park et devam et cep otoparkları veya bizim toplu ulaşımlarda park edeceğimiz büyük otopark alanlarının bırakılma zorunluğunu getirdik” dedi.

Konuşmasında geleneğimizden örnekler veren Bakan Kurum, Konyalı olduğuna değinerek, “Bizim orada iki oda bir mabeyn derler iki odası bir mabeyni olur. Belki bölgesel de değişir. Annem Ankaralı orada da aynı mantıkla yapılır. Aslında bütün Türkiye’de böyledir. O evlere baktığımızda yüz, yüz elli metrekare evlerdir. Birçoğumuzun anne babası sekiz on kişi o evlerde büyümüştür. Yüz metrekarede yüz yirmi metrekarede yüz otuz metre karede büyümüştür” ifadelerini kullandı.

Bisiklet ve yürüyüş yolları ile gürültü bariyeri projeleri hakkında da bilgiler veren Kurum, şöyle devam etti;
“Şehirlerimizde 3 bin kilometre bisiklet yoluyla başlayacağız, 3 bin kilometre yürüyüş yolu ve 60 bin metrekare de gürültü bariyeri yapacağız. Gürültü bariyeri de şehrin ortasından geçen ulaşım yollarının şehre vereceği zararı en aza indirmek için yaptığımız bir proje. İnşallah biz tüm Türkiye’de 81 ilimizi birbirine bağlayacak bir bisiklet yolu hayal ediyoruz. İnşallah bunu da çok kısa zamanda yapacağız. Bisikletini alıp Hakkari’den İstanbul’a kadar gitmesini hedefliyoruz. Bunu hem Avrupa hem de Orta Doğu ile bağlama hedefimiz de var.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar