CHP’li Ağbaba, Gebze’de Yaşanan Viyadük Kazasını TBMM Gündemine Taşıdıchpli agbaba gebzede yasanan viyaduk kazasini tbmm gundemine tasidi
chpli agbaba gebzede yasanan viyaduk kazasini tbmm gundemine tasidi

CHP İşçi Sendikaları ve STK’lardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı kapsamında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yaşanan kazayı Meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yürütülen “Mega Projeler arasında yer alan Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden viyadüğün çökmesi sonucu işçilerin beton blokların altında kaldığı kazayı TBMM gündemine taşıdı. Ağbaba’nın soru önergesi şöyle:

Aşağıdaki sorularımın Türkiye Cumhuriyeti ULAŞTIRMA VE ALTYAPI Bakanı Sayın Mehmet Cihan Turhan ve Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim

28.11.2018 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yürütülen “Mega Projeler arasında yer alan Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden viyadüğün çökmesi neticesinde 5 işçi beton blokların altında kalmıştır. Kuzey Marmara Otoyolu; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeniden yapılandırılan dünyaya örnek gösterildiği söylenen İstanbul Yeni Havalimanı, Kanal İstanbul gibi ‘’Mega projeler ‘’den biri olmakla övünülmektedir. 2016 yılında başlamıştı ve bittiğinde 430 kilometrelik bir yol olacak olan Kuzey Marmara Otoyolu ayrıca yol çalışmalarının başladığı esnada ÇED süreci tamamlanmadan çok ciddi ağaç kesiminin de yapıldığı da iddia edilmiştir.

Kuzey Marmara Otoyolu daha öncesinde de birçok defa iş kazalarının yaşandığı bir yer olarak dikkat çekmiştir. Basına yansıyan bilgilere göre; 16 Ekim 2017 tarihinde Kuzey Marmara Otoyolu’nda göçük. İnşaatta işçi olarak çalışan Cengiz Ş. göçük altında kalmıştır. 14 Nisan 2018 tarihinde Tünel açmakta kullanılan jumbo adı verilen iş makinesinin operatörü Cemil Ayhan (22) kullandığı makinenin dönen aksamına elini kaptırarak feci şekilde hayatını kaybetmiştir. 09 Mayıs 2018 tarihinde ise Kuzey Marmara Otoyolu için inşası devam yüksek gerilim hattı direklerine tel çekilmesi esnasında 60 metrelik direk bir anda devrildi. Devrilme sırasında direk üzerinde bulunan Deniz T., (31), Ufuk E. (24), Serkan T. (30) ve Nadir Y. (33), direkle birlikte toprak zemine düşerek yaralanmıştır.

Bu çerçeveden hareketle;
1) Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında bugüne kadar kaç iş kazası yaşanmıştır?
2) Yaşanılan iş kazaları neticesinde kaç işçi hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır?
3) Kuzey Marmara Otoyolu inşaat sahasında işçiler için gerekli iş sağlığı ve güvenliği denetimi yapılmak tamıdır?
4) Otoyolu inşaatında sürekli olarak meydana gelen bu tür kazaların hangi ihmallerden kaynaklandığına dair geçmiş dönemlerde herhangi bir soruşturma veyahut çalışma yapılmış mıdır?

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.