Demiryolları Devlet Politikası Oldu

demiryollari devlet politikasi oldu
demiryollari devlet politikasi oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra ihmal edilen demiryollarını geliştirmeyi yeniden devlet politikası haline getirdiklerini söyledi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığın 2019 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, Cumhuriyetin 100. yılında ulaşım ve altyapı alanındaki hizmetlerle dünyayla rekabet eden müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra ihmal edilen demiryollarını geliştirmeyi yeniden devlet politikası haline getirdiklerinin altını çizen Turhan, ekonomiye katkı sağlayıcı demiryolu yatırımlarıyla, lojistik altyapı ve faaliyet alanlarını geliştirdiklerini bildirdi.

TAŞIMACILIKTA DEMİRYOLU SEKTÖRÜNÜN PAYI ARTACAK
Tarihi İpek Yolu’nu, Demir İpek Yolu’na çevirdiklerini belirten Bakan Turhan, geçen yıl işletmeye açılan bu koridorun, yük taşımacılığıyla ihracatçıya ve sanayiciye hizmet vermeye devam edeceğini ifade etti. Taşımacılıkta demiryolu sektörünün payını ve kalitesini artırmak amacıyla demiryollarını serbestleştirip rekabete açtıklarını da anımsatan Turhan, büyük şehirlerdeki trafik sıkışıklığını azaltacak projeler üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

YÜKSEK HIZLI TRENLER İLE 44 MİLYON YOLCU TAŞINDI
YHT ile 2009’da konforlu, hızlı ve modern tren yolculuğunu ülke nüfusunun yüzde 40’ına ulaştırdıklarının altını çizen Turhan, YHT ile bugüne kadar 44 milyon yolcunun taşındığını ifade etti.

Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasındaki 13,6 kilometre uzunluğunda ve 5 istasyondan oluşan Marmaray’ın 2013’te hizmete alındığını anımsatan Turhan, “Gebze-Pendik arası 20 kilometre, Pendik-Ayrılıkçeşme arası 24 kilometre, Kazlıçeşme-Halkalı arası 19 kilometre, çalışmalar devam ediyor. 2019 yılı başında bu kesimleri işletmeye açmayı hedefliyoruz.” bilgisini verdi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar