TCDD 3. Bölge’de “Atatürk Vagonu’na” Yoğun İlgitcdd 3 bolgede ataturk vagonuna yogun ilgi
tcdd 3 bolgede ataturk vagonuna yogun ilgi

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80’inci yıl dönümünde, TCDD 3. Bölge’de bulunan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt içi gezilerinde kullandığı “Atatürk Vagonu”, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Vagona ziyarette bulunan vatandaşlar ve öğrenciler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ün çalışma masası, yemek salonu, dinlenme odası ve yatak odasını inceleyerek, duygu dolu anlar yaşadı.

TCDD 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, Bölge Müdür Yardımcıları Nizamettin Çiçek ve Soner Baş, TCDD Taşımacılık AŞ.İzmir Bölge Koordinatörü Habil Emir, Taşımacılık AŞ. Araç Bakım Müdürü Murat Durkan ile “Atatürk Vagonu”na ziyarette bulundu.

Atatürk ve Beyaz Tren
Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ yurt içi gezilerinde kullanmaları için 1927 yılında Almanya’da Wegman firması tarafından yapılan “Beyaz Tren” dokuz vagondan oluşmaktadır. Bu vagonlar Atatürk’ün yemekli ve yataklı salonları. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ile Başyaverlik için bir vagon, davetli Hükümet ileri gelenleri için iki yataklı vagonlu, restoran ve iki adet ikinci mevki vagon ile bir furgondan ibarettir.

Atatürk’ün Beyaz Trenine ait bu vagonların ilk beş adedinin uzunluğu 21, diğerleri ise 19,6 metre idi. Vagonlar o günün şartlarında modern ve teknik tesislerde donatılmış idi. Her vagon Görlitz sistem ağır bojiler üzerine oturtulmuş, Ürdinger tipi tamponlar el ve hava frenleriyle donatılmıştı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.