Bakan Turhan, Ankara-Sivas YHT İçin “Aksama Olmayacak” Müjdesini VerdiSivaslıların merakla beklediği Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde sona yaklaşıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, proje çalışmalarının devam ettiğini belirtip, ‘Aksama olmayacak´ müjdesi verdi.

ANKARA´YA 2 SAATTE ULAŞIM

Önümüzdeki yıl içerisinde deneme sürüşlerine başlanılarak hizmete girecek olan yüksek hızlı tren hattının Yozgat-Sivas arası 245 kilometrelik alanı belirlenen sürede tamamlanacak.

Ankara-Sivas arasını 2 saate kadar düşürecek olan proje hakkında açıklama yapan Bakan Turhan, İpek Yolu´na da entegre edilmesi planlanan Ankara- Sivas YHT Hattı´nda aksama yaşanmayacağını açıkladı.

Başta ulaşım olmak üzere ilimizde yaşanan istihdam ve göç gibi olumsuzlukları hafifletmesi beklenen Ankara-Sivas YHT projesinde çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamındaki Yozgat-Sivas arasındaki ray serim çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte önümüzdeki yıl içerisinde test sürüşleri de başlayacak.

Ankara-Sivas YHT projesi hakkında dün açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, proje çalışmalarının devam ettiğini belirterek aksama yaşanmayacağını müjdeledi.

Bakan Turhan, 2019´da test sürüşlerine başlanılacak olan projede bilişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, akıllı ulaşım sistemlerinden yararlanıldığını kaydetti.

Son 15 yılda bin 983 kilometre demir yolu yaptıklarını, halihazırda 4 bin 15 kilometrelik demir yolu inşasın da ise çalışmaların devam ettiğini söyleyen Turhan, “2003 yılında başlatılan demir yolu seferberliği ile 77 milyon olan yolcu sayısını 2017 yılında 183 milyona çıkarıldı. Ankara-Sivas hızlı tren projesinde ise sona yaklaştık” dedi.

İki şehir arasını 2 saate kadar indirecek olan YHT´nin Yozgat-Sivas arasında ekiplerin her gün 750 metrelik mesafede ray seçim çalışması yürüttüğü açıklandı.

Kaynak : www.buyuksivas.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.