UIC 22. Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) Toplantısı Yapıldı

uic 22 ortadogu bolgesel kurulu rame toplantisi yapildi
uic 22 ortadogu bolgesel kurulu rame toplantisi yapildi

TCDD Genel Müdürü, UIC Başkan Yardımcısı ve RAME Başkanı İsa Apaydın’ın başkanlığını yaptığı Uluslararası Demiryolu Birliği (UIC) 22. Orta Doğu Bölgesel Kurulu (RAME) Toplantısı İran Demiryollarının ev sahipliğinde 26 Kasım 2018 tarihinde İsfahan’da gerçekleştirildi.


Toplantıya, Apaydın başkanlığındaki TCDD heyetinin yanı sıra, İsfahan Valiliği, UIC Genel Müdürü Jean-Pierre Loubınoux, İran Demiryolları (RAI) Genel Müdürü Saeed Mohhamadzadeh, Irak Demiryolları (IRR), Afganistan Demiryolu Otoritesi (ARA), Suriye Demiryolları (CFS), Suriye Hicaz Demiryolları (SHR), Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) temsilcileri ve UIC RAME Ofisi çalışanları katıldı.

Toplantıda, 2018’in ikinci yarısındaki UIC RAME ve UIC Bölgesel Ofisinin faaliyetlerine ilişkin rapor, 2019-2020 Eylem Planının güncellenmesi ve Asya’yı Avrupa’ya bağlayan ve Ortadoğu’dan geçen Uluslararası Demiryolu Koridorlarına ilişkin bir kitapçığın hazırlanması konuları görüşülürken UIC Orta Doğu Koordinatörü tarafından bölge içerisinde önümüzdeki dönemde yapılması planlanan faaliyetler ve mali konular hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Bölge üyesi ülkelerin kendi ülkelerindeki gelişmeleri de anlattığı toplantıda, ayrıca TCDD bünyesinde bulunan UIC Orta Doğu Demiryolu Eğitim Merkezi-MERTCe ve faaliyetleri ile ilgili bilgi de verildi.

  1. RAME toplantısından sonra, TCDD ve RAI arasında toplantıda ise iki ülke arasında demiryolu ile yük ve yolcu taşımacılığı hacminin yükseltilmesi, iki idare arasında IT konusunda yapılan çalışmalara hız verilmesi, iki ülke arasında yapılması planlanan yeni demiryolu hattı, eğitim konularında işbirliği ile mevcut işbirliğinin artırılması konuları görüşüldü.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar