Bakan Varank, Bozankaya’nın Ürettiği Çevre Dostu Otobüsü Test Etti

bakan varank bozankayanin urettigi cevre dostu otobusu test etti
bakan varank bozankayanin urettigi cevre dostu otobusu test etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bozankaya AŞ tarafından üretilen Sileo (Sessiz) S10 model otobüsün direksiyonuna geçti. Hem yerli hem elektrikli olmasıyla dikkat çeken çevre dostu otobüsün kaptan koltuğuna oturan Bakan Varank, üretici firmayla ilgili olarak, “Ar-Ge sayesinde ürünlerini geliştirip katma değerli hale getirerek hem Türkiye’de hem de yurt dışında satıyorlar. Eğer Ar-Ge’ye yatırım yaparsanız katma değerli ürünler üretebiliyorsunuz, Bozankaya da bunların en güzel örneklerinden bir tanesi.”” dedi.ÜRETİM MERKEZİNİ ZİYARET

Varank, elektrikli ticari araçlar ve raylı sistemler üretimine yönelik faaliyet gösteren Bozankaya AŞ’nin Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki merkezini ziyaret etti. Varank’a, ziyaretinde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş eşlik etti.

TEST SÜRÜŞÜ

Ürettiği yeni nesil toplu ulaşım araçlarıyla dünya çapında adını duyurmaya başlayan Bozankaya AŞ hakkında bilgi alan Varank, şirket tarafından üretilen elektrikli otobüs Sileo S10 ile test sürüşü gerçekleştirdi.

ÇOĞU İHRAÇ

Varank, fabrikadaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Bozankaya AŞ’nin Türkiye’nin gurur duyduğu firmalardan biri olduğunu söyledi. Şirketin TÜBİTAK ile Ar-Ge projeleri yaptığına dikkati çeken Varank, firmanın ürettiği otobüs ve metro setlerinin çoğunu ihraç ettiğini dile getirdi.

AR-GE VURGUSU

Firmanın başarısındaki en önemli faktörlerden birinin Ar-Ge olduğunu vurgulayan Varank, şöyle devam etti: “Ar-Ge sayesinde ürünlerini geliştirip katma değerli hale getirerek hem Türkiye’de hem de yurt dışında satıyorlar. Bu otobüsler yüzde 70’e varan oranda yerli. Sadece pillerin hücrelerini alıyorlar, pil yönetimi sistemlerini ve diğer unsurları tamamen yerli üretiyorlar. Eğer Ar-Ge’ye yatırım yaparsanız katma değerli ürünler üretebiliyorsunuz, Bozankaya da bunların en güzel örneklerinden bir tanesi.”

ÖĞRENCİLERİ UNUTMADI

Varank, geçen hafta sonu Burdur’da temaslarda bulunmuştu. Bu ziyaret sırasında okullarına ulaşımda zorluk çeken Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri Varank’tan yardım istemişti. Bu talebi unutmayan Varank, Bozankaya AŞ yöneticilerinden elektrikli otobüs talebinde bulundu.

YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ

Bozankaya AŞ tarafından tasarlanan ve üretilen çevre dostu, sessiz, verimli ve sıfır emisyon özellikleriyle ön plana çıkan yeni nesil Sileo elektrikli otobüsler, yüzde 100 elektrikli 10, 12, 18 ve 25 metre uzunluğunda modellere sahip.

4 SAATLİK ŞARJLA 300 KM

Söz konusu otobüsler 4 saatlik tek şarjla 300 kilometreye kadar mesafe kat edebilirken, sahip olduğu rejeneratif enerjiyle de (geri kazanılmış) fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüp aracın bataryasını dinamik olarak şarj edebiliyor. Kilometrede 0,8 kilovat saat enerji harcayan otobüsler, dizel otobüslere kıyasla yüzde 80 daha uygun maliyetli ulaşım imkanı sağlıyor. Söz konusu aracın yolcu taşıma kapasitesi ise farklı uzunluklara göre 75 kişiden 232 kişiye kadar çıkabiliyor.

HEDEF GÜNEY AMERİKA

Bozankaya AŞ, elektrikli otobüsleriyle bugüne kadar Türkiye’de yapılmış 8 elektrikli otobüs ihalesini kazandı. Almanya ve Lüksemburg’a ihraç edilen otobüslerin Avrupa’daki diğer ülkelere ve Güney Amerika’ya satışı hedefleniyor.

HEPSİ TİCARİLEŞTİ

Şirketin son 5 yılda hepsi ticarileşen 29 farklı projesine yaklaşık 156 milyon lira Ar-Ge yatırımı yapıldı. Ankara’da kurulan 100 bin metrekareyi aşan raylı sistemler üretim tesisinde de yatırım tutarı 50 milyon avroyu geçti.

MODERN TROLEYBÜS

Ar-Ge alanındaki üstünlüğü Bozankaya AŞ’ye her biri ilk yerli tasarım ve üretim olan yüzde 100 elektrikli otobüsün yanı sıra yüzde 100 alçak tabanlı tramvay ve “Trambus” olarak adlandırılan modern troleybüs sistemi gibi yolcu ve çevre dostu, sıfır emisyonlu ürünleri yüzde 60’ları aşan yerlilik oranıyla yurt içi ve yurt dışına satma başarısı sağladı.

BANGKOK TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK

Bozankaya, bu yılın haziran ayında Türkiye’nin ilk metro ihracatını da gerçekleştirdi. Şirket tarafından üretilen metro trenleri Tayland’ın başkenti Bangkok’a ihraç edildi. Araçlar yakın zamanda Bangkok trafiğini rahatlatmak üzere hizmete girecek. Şirketin Siemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla yüklenici olduğu Bangkok Metro Projesi’ndeki 22 tren, Ankara’daki Bozankaya fabrikasında üretiliyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar