Demir İpek Yolu’nun Halkaları Tamamlanıyor

demir ipek yolunun halkalari tamamlaniyor
demir ipek yolunun halkalari tamamlaniyor

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın Raillife dergisinin Aralık ayı sayısında “Demir İpek Yolu’nun Halkaları Tamamlanıyor” başlıklı yazısı yayımlandı.


İŞTE TCDD GENEL MÜDÜR APAYDIN’IN YAZISI

Yapım maliyeti ucuz, kullanım ömrü uzun, petrole bağımlı olmayan, çevre dostu ulaşım sistemi olması nedeniyle ulaşım sistemleri içerisinde öne çıkan demiryollarına olan ihtiyaç ve ilgi her geçen gün artıyor.

Avrupa Birliği ve Uzak Doğu ülkeleri, bölgeler ve ülkeler arasında uluslararası demiryolu koridoru oluşturmak için büyük yatırımlar yapmaktadır.

Coğrafi konumu itibariyle doğu ile batının, kuzey ile güneyin kesişme noktasında bulunan Türkiye, Uzak Doğu’dan Batı Avrupa’ya kadar uzanan tarihi İpek Yolu’nun da tam kalbinde yer alıyor.

İpek Yolu’nun Demir İpek Yolu olarak yeniden hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında inşa edilen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle 30 Ekim 2017 tarihinde hizmete açılmıştı.

Doğudan batıya uzanan Demir İpek Yolu’nun orta koridoru üzerinde bulunan ülkemizin coğrafi konumunu en avantajlı şekle dönüştürebilmek amacıyla Edirne’den Kars’a uzanan demiryolu hatlarını tamamlamaya gayret ediyoruz.

Söz konusu koridor üzerinde Halkalı-Kapıkule hızlı demiryolu, Marmaray ve Gebze-Halkalı Banliyö hattı, Ankara-İstanbul ve Ankara-Sivas YHT hatları ile Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars hızlı demiryolu hatları bulunuyor.

Demir İpek Yolu’nun tamamlayıcı halkalarından Marmaray ve Ankara-İstanbul YHT hattı tamamlanmış ve halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Halkalı-Kapıkule hızlı demiryolunun ihale, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı demiryolunun da proje çalışmaları devam etmektedir.

İnşa çalışmalarına geceli gündüzlü devam ettiğimiz Gebze-Halkalı arasındaki banliyö hattı ile Ankara-Sivas arasındaki YHT hattını 2019 yılında hizmete açarak, Demir İpek Yolu’nun en önemli halkalarını oluşturmayı hedefliyoruz.

Edirne-Kars arasında planladığımız tüm demiryolu hatları hizmete girdiğinde Türkiye, dünyanın en önemli ulaşım köprüsü olacak, halklar ve medeniyetler buluşacaktır.

İyi yolculuklar…


İlk yorum yapan olun

Yorumlar