Doğu Ekspresi Yine Kış Turizminin Gözdesi Oldudogu ekspresi yine kis turizminin gozdesi oldu
dogu ekspresi yine kis turizminin gozdesi oldu

TCDD’nin Ankara-Erzurum-Kars arası düzenlediği Doğu Ekspresi tren seferlerine gösterilen ilgi yetkilileri memnun etti

Son yıllarda özellikle sosyal medyada ilgi odağı olan Doğu Ekspresi ile kışın Ankara’dan Kars’a gelen yürüyüş ve dağcılık grupları, fotoğraf sanatçıları ve üniversite öğrencilerince tercih ediliyor. Türkiye’nin en uzun tren seferlerinden birini yapan Doğu Ekspresi, kış mevsimin gelmesiyle birlikte turizme büyük oranda katkı sağlıyor.

Ankara’dan Kars’a 24 saatte varan TCDD’nin Doğu Ekspresi, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaya devam ediyor. TCDD’nin Ankara-Erzurum-Kars arası düzenlediği Doğu Ekspresi tren seferlerine gösterilen ilgi yetkililer tarafından memnuniyetle karşılandı.

Özellikle 18-25 yaş arası gençlerin günübirlik veya 2 günlük hafta sonu tatili için gittiği Erzurum ve Kars, en çok ziyaret edilen yerler oldu. Sarıkamış ve Palandöken Kayak merkezi Doğu Ekspresi’yle birlikte bugün günlerde oldukça yoğun ilgi görüyor. Yerli ve yabancı turistler, turizmi canlandırdığı gibi bölge ekonomisine de katkı sağlıyor.

TCDD’nin Ankara-Erzurum-Kars arası düzenlediği Doğu Ekspresi tren seferlerine bugünlerde 15 bin bilet talebi bulunuyor. Yolcular, Erzurum’a yaklaşırken sipariş ettikleri cağ kebaplarını, Erzurum Gar’daki 10 dakikalık molada satın alıyor. Bazı yolcular ise trende yer bulamadıkları için Erzurum’dan kara ve hava yoluyla dönüş yaptıklarını ifade ediyor.

HANGİ İSTASYONLARDA DURUYOR?

Özellikle genç kitlenin yeni gözdesi olan Doğu Ekspresi güzergahı Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars’tan oluşuyor. Ara duraklarda birkaç dakika duraklarken, ana duraklarda ise bu süre 10-15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ankara-Kars arası seferlerde duraklardan kalkış saatleri Ankara’da 17.55, Kayseri’de 00.48, Sivas’ta 04.19, Erzincan’da 10.32 olarak belirlendi.

İstanbul’dan Doğu Ekspresi ile seyahat etmek isteyenlerin, İstanbul Pendik tren garından YHT (Yüksek Hızlı Tren) ile öncelikle Ankara Gar‘a gelip, oradan da Kars‘a seyahat etmesi gerekiyor. Doğu Ekspresi ile seyahat edenler birbirinden harika manzaralara ve tarihî yapılara şahit olabiliyor. Fotoğraf çekmeyi, gezmeyi, yeni yerler ortaya çıkarmayı sevenlerin, Doğu Ekspresi için biletini erkenden almaları gerekiyor.

BİLET FİYATLARI NE KADAR?

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından sunulan Doğu Ekspresi hizmeti, 48 lira ila 188 lira arasında değişen fiyatlarda “masalsı” bir gezi deneyimi sunuyor.

Taşımacılık AŞ tarafından Doğu Ekspresi için indirimli biletler de sunuluyor. Gidiş-dönüş bileti ve “Genç Bilet” alanlara yüzde 20 indirim sağlanıyor. Söz konusu indirimden, 13-26 yaş arası gençler faydalanabiliyor. Bunun dışında öğretmenlere, askeri yolculara, en az 12 kişilik gruplara, 60 yaş üzeri yolculara, basın kartı ve TCDD çalışanı ya da emeklisi eşine de yüzde 20 indirim imkanı sunuluyor.

YOLCULUK SÜRESİ NE KADAR?

Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor. Ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Yolculuk, yaklaşık 24,5 saat sürüyor. Kars’tan seferler ise her gün sabah saat 08.00’da başlıyor.

DOĞU EKSPRESİ GÜZERGAHI

 

 

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.