Engelsiz Ulaşım ve İletişim

engelsiz ulasim ve iletisim
engelsiz ulasim ve iletisim

Ülkemizde yaklaşık 10 milyon engelli vatandaşımız bulunuyor. Bakanlığımızın öncülüğünde “Engelsiz Ulaşım ve İletişim” çalışmaları ile tüm ulaşım sistemlerinin engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre yapılandırılması yönünde önemli adımlar atıldı.


TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak gerek engelli personelimizin gerekse engelli yolcularımızın ulaşım haklarını en iyi şekilde kullanmaları yönünde gerekli özeni ve dikkati gösteriyoruz.

Bu bağlamda, engellilere hizmet standartlarını belirlemek üzere “ Engelli Komisyonu” kurduk.

Yüksek hızlı trenlerimiz başta olmak üzere tüm trenlerimizde engelli vatandaşlarımızın en iyi şekilde seyahat etmeleri yönünde gerek fiziki gerekse hizmet kalitesi açısından gerekli tedbirleri alıyoruz.

Engelli yolcularımızın bekleme yapmadan bilet almaları için müsait garlarda bir gişeyi onlara ayırdık. İşitme engelli yolcularımızın iletişimlerini sağlamak üzere 444 82 33 çağrı merkezi üzerinden görüntülü görüşme hizmeti başlattık; toplam 76 personelimize “İşaret Dili Eğitimi” verdik.

Bunların yanı sıra, YHT setlerinde engelli yolcularımız için tekerlekli sandalye yeri ve iki koltuk tahsis edilirken, diğer trenlerimizde de vagona iniş-biniş düzenekleri, oturma yerleri buna göre dizayn edildi. Gerek yeni alınacak gerekse mevcut araçlarımızın engelli yolcularımızın erişimine uygun olması yönünde çalışmalar yapıyoruz.

Yine, ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliği gereğince: özür oranı yüzde 40 ve üzeri olan engelli yolcunun sadece kendisi, özür oranı yüzde 50 ve üzerinde olan ağır engelli yolcunun kendisi ve beraberindeki bir refakatçisi, ücretsiz olarak seyahat etme imkanına sahip bulunuyor.

Özetle TCDD Taşımacılık ailesi olarak engelli vatandaşlarımızın ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere üstümüze düşen görev ve sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününün, kuruluşumuzdaki, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Veysi KURT
TCDD Taşımacılık AŞGenel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı


İlk yorum yapan olun

Yorumlar