İstanbul’un Yeni Havalimanı 5 Yılda Koca Ormanı Yuttuistanbulun yeni havalimani 5 yilda koca ormani yuttu 1
istanbulun yeni havalimani 5 yilda koca ormani yuttu 1

İstanbul’un yeni havalimanı yine bir çevre tahribatı ile gündemde. CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman “Uydu fotoğrafları ormanın nasıl yok edildiğini ortaya koyuyor. Böyle örnek dünyada yok” dedi.

SÖZCÜ’den Özlem GÜVEMLİ’nin haberine göre, gündeme geldiği ilk günden itibaren tartışma konusu olan İstanbul’un yeni havalimanının kuzey ormanlarında yarattığı tahribat gündemden hiç düşmedi. Yeni havalimanı için resmi rakamlara göre 2 bin 300 hektarlık ormanlık alan yok edilirken çevresinde de inşaat için açılan taş ve kum ocakları da yeşil dokuyu yok etti. İstanbul Havalimanı’nın yanı başında Eyüp Akpınar Mahallesi sınırları içinde Karadeniz kıyısındaki kum ocağının etrafındaki ormanlık alanda yaşanan tahribat bunun sadece bir örneği. Uydu görüntüleri ormanlık alanın nasıl yok edildiğini adım adım gözler önüne seriyor. Uydu görüntülerine göre 2013 yılına kadar çam ağaçları ile kaplı olan kum ocağının yanındaki binlerce metrekarelik ormanlık alan 2014 yılından itibaren parça parça yok edilidi. Bugünkü son uydu görüntülerinde 5 yıl önceki ormanlık alan neredeyse tamamen yok olmuş durumda.

EKOLOJİYİ BOZDU

Yaşanan çevre tahribatına tepki gösteren CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, İstanbul’un üçüncü havalimanının ihale sürecinden itibaren tartışma yarattığına dikkat çekerek “İhale şartnamesinde değişiklikler, kamuya ödenmesi gereken ödenmeyen paralar… Bunların hepsini geçtik bu 3. havalimanı o bölgedeki ekolojiyi tamamen bozdu. Hafriyat alanları açtılar, taş ocakları açtılar, kumu ocakları açtılar” dedi. Havalimanı inşaatına malzeme sağlamak için açılan taş ve kum ocaklarının neredeyse tamamının ormanlık alanda olduğuna vurgu yapan Ataman “Eski ve yeni uydu fotoğraflarında ormanın nasıl yok edildiği net olarak gözüküyor. Havalimanı için yok edilen ağaçların sayısını kimse söyleyemez. İstedikleri kadar ağaç diksinler asla kestikleri ağaç miktarına ulaşamazlar. Dünya üzerinde bölgenin ekolojisini bozan ormanlarını yok eden böyle bir örnek yoktur” diye tepki gösterdi.

Kaynak : www.sozcu.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.