İZBAN’da Pazartesi Grev Başlıyor

izbanda pazartesi grev basliyor
izbanda pazartesi grev basliyor

İzmir’in kent içi banliyo sistemi İZBAN’da İzmir Banliyö Sistemi AŞ, işçilere son olarak yüzde 19.43’lük zam teklif etti. 342 işçinin çalıştığı İZBAN’da dün oylama yapıldı. 320 işçi işverenin teklifini reddetti. Böylece 10 Aralık Pazartesi sabaha karşı 05:00’te İZBAN’da grev başlıyor.


Demiryolu İşçileri Sendikası İzmir Şubesi, İzmir Banliyö Sistemi AŞ’nin (İZBAN) yüzde 19,43’lük zam teklifini kabul etmeyerek greve gideceklerini duyurdu.  Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, İZBAN yönetiminin dün akşam telefonla kendilerine ilettiği zam teklifinin ardından sendika üyelerine kararlarını sormak için Alsancak İstasyonu’ndaki sendika odasında oylama yaptıklarını söyledi. Böylece 10 Aralık Pazartesi başlayacağı duyurulan grev kesinleşmiş oldu.

İzmir Banliyö Sistemi AŞ yönetimiyle Toplu İş Sözleşme sürecinde uzlaşamadıkları için 10 Aralık Pazartesi günü saat 05:00’te grev kararı aldıklarını belirten Ervüz,  “İZBAN yönetiminden çıplak ücretlerimize yüzde 28 zam talep ettik. İşverenimiz, sosyal haklar ve ikramiyeler dahil yüzde 19,43 ortalama zam teklifinde bulundu. İşverenimizden ikramiyelerin 85 günden 112 güne çıkarılması talebimiz var. Saat 7’de başlayıp 18.30’da sona eren oy verme işlemine 342 İZBAN çalışanından 326’sı katıldı ve 320 çalışan ret oyu kullandı, sadece 6 arkadaşımız kabul etti. Bu sonuçla, yeni bir gelişme olmadığı takdirde biz pazartesi günü trenleri üzülerek çalıştırmayacağımızı beyan ediyoruz.

Greve gitmeleri sebebiyle binlerce İzmirli’nin mağdur olacağına da işaret eden Ervüz, “İZBAN’ın 269 günlük sefer sayısı var, 300 bine yakın yolcu sayısı var. Maalesef üzülerek bu hizmetten İzmir’deki vatandaşlarımız mahrum kalacaklar. Vatandaşlar bize kızabilir ama İzmirli vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyoruz; Bizim de mücadele ederek haklarımızı almak için başka silahımız yok. Bu nedenle bizi affetmelerini istiyoruz” dedi.

Ortaya konulan tablonun grev olduğunu ve hiçbir trenin çalışmayacağını vurgulayan Ervüz, “Sefer sayılarına göre günlük yolcu sayılarını böldüğümüz zaman her sefer başına, bin 3 yolcu düşüyor. Biz İZBAN ile dörtlü bir setle bin kişiyi götürürken, bin kişiyi taşımak için en az 20 otobüs lazım. Günlük 300 bin olduğunu düşünürsek, yaklaşık bine yakın aracın karayoluna çıkması gerekiyor. Bu da bir taraftan trafik kirliği bir taraftan egzoz kirliğine neden olacak” dedi.

Ervüz, oyunu kullanan İZBAN personeli de haklarını aradıklarını ve mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar