TCDD ‘Acil Çözümü’ Düşünüyor… İlk Etapta Bursa-Yenişehir Trenitcdd acil cozumu dusunuyor ilk etapta bursa yenisehir treni
tcdd acil cozumu dusunuyor ilk etapta bursa yenisehir treni

Gelişmeler ortada… Bursa’ya kamu kaynaklarıyla yapılan en büyük yatırım olan hızlı tren projesi büyük hedeflerle başladı, fakat bazı sorunlar yaşıyor.
Aslında…
Projede, Bursa-Yenişehir hattındaki çalışmalar belli bir aşamaya geldi. Yol açma ve viyadüklerdeki çalışmalar neredeyse sona yaklaştı. Tünellerde de az bir bölüm kaldı. Hattın gerçekleşme oranı yüzde 70’lere ulaştı.
Bursa-Yenişehir hattındaki altyapı çalışmaları ray serme ve elektronik sistemlerinin oluşturacağı üstyapı aşamasına doğru geliyor.
Fakat…
Yenişehir-Osmaneli hattının yapımına bir türlü başlanamadı.
Oysa…
3 Nisan’da hem Yenişehir-Osmaneli hattının altyapı, üstyapı ve elektromekanik sistemiyle Bursa-Yenişehir hattının üstyapı ve elektromekanik sisteminin ihalesi yapıldığında büyük bir heyecan oluşmuş, 2019’da rest sürüşleri hedefi bile dillendirilmişti.
Ne var ki…
İhalenin haziran ayında kesinleşmesine karşın, dış kaynaklı müdahaleyle döviz yükselince ortaya farklı bir ekonomik tablo çıktı ve maliyet hesapları şaştı. O nedenle ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi yapılamadı.
Bu da…
Bursa-Osmaneli Hızlı Treni’nin ekonomik programa takılmasına yol açtı.
Sonrasında…
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın “Proje ertelenebilir, ama son karar TCDD Genel Müdürü’nün” demesiyle gözler TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a çevrildi.
Şimdi…
Yıllardır Bursa’nın sabırsızlıkla beklediği hızlı tren projesiyle ilgili olarak TCDD yeni bir çözüm arıyor.
Öncelikle de…
Altyapı çalışmaları hemen hemen sona gelen ve ray serme aşamasına yaklaşan Bursa-Yenişehir hattının tamamlanması üzerinde duruluyor.
Yani…
TCDD şu an için, hattın tamamı yerine önce Bursa-Yenişehir arasında treni çalışır hale getirmeyi düşünüyor.
İlk etapta kısa mesafeli de olsa çalışacak trenin ana güzergah olan Ankara-İstanbul hattına Osmaneli’nden bağlanması için de ekonomik tabloya göre hareket edilmesi alternatif görüş olarak masada duruyor.

7 dakikada ulaşımla havaalanına tren desteği

TCDD’nin Bursa-Osmaneli hızlı tren hattının tamamı yerine ilk etapta Bursa-Yenişehir treninin çalışır duruma gelmesi düşüncesini gündemine almasında ekonomik durum öncelikli gerekçe.
Yanı sıra…
Yenişehir Havaalanı’nı canlandırmaya yönelik AK Parti Bursa milletvekillerinin başlattıkları girişimlerin de göz önüne alındığını eklemek gerekiyor.
Bu yolla…
Uçuş hatlarının arttırılması gündemde olan havaalanına 7 dakikalık tren yolculuğuyla ulaşım desteği sağlanması düşüncesi oluştu.

Kaynak: Ahmet Emin Yılmaz – www.olay.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.