Antalya’da Metro Dönemi BaşlayacakAntalya’da bu dönem 27 kavşak projesi kazandırdıklarını beliren Başkan Menderes Türel, bu kavşakların yılda 675 milyon lira tasarruf sağladığını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa ilçesi Ermenek Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Ermeneklilerin sorun, görüş ve önerilerini dinleyen Türel, hizmetlerini ve projelerini anlattı.  Türel, “Görevde olmadığımız 2009-2014 dönemine baktığımızda Antalya’da adeta hizmet adına çivi çakılmadı, yaprak kıpırdamadı. Şöyle bizim ilk dönemimize baktığımızda 2004-2009 arasında şehir girişleri ottan çöpten geçilmezdi, mezbelelik bir görüntü vardı. Biz o dönemde havaalanından inip Antalya’ya gelen misafirlerimize nasıl önemli bir şehre geldiklerini hissettirecek bir giriş yaptık. Şimdi unutuldu bile. 11 kavşakla birlikte 11.1 km’lik raylı sistemi Antalya’ya getirdik. 2009’da görevi devir ettik. Ne bir kavşak ne bir metre raylı sistem ekleyemediler” diye konuştu.

2014’te yeniden göreve geldikten sonra 27 kavşak daha yaptıklarını anlatan Türel, “Kavşak deyip geçmeyin. Mühendisler hesapladı. Her bir kavşağın yakıt ve vakitten sağladığı tasarruf 25 milyon lira. Yaptığımız 27 kavşakla yılda 675 milyon lira vatandaşın cebinde kalıyor” dedi.

ULAŞIMDA METRO DÖNEMİ BAŞLAYACAK
11 kilometre olarak bıraktıkları raylı sistem ağının ikinci ve üçüncü etap projeleri ile bu dönem 55 kilometreye çıktığını belirten Türel, “2019’dan sonra artık gündemimizde metro var. Konyaaltı Liman’dan başlayıp, şehir merkezinden bir kolu Varsak’a çıkan, Lara-Kundu’ya kadar uzanan, Ermenek’in de çok rahat ulaşabileceği yer altı metrosu olacak. Yeniden görev yapma şansı elde edersek, Antalya’da metro ile ulaşım dönemi başlayacak” şeklinde konuştu. Türel, Ermenek’in köstebek yuvasını andıran yolunu da 3 milyon liralık bir yatırımla sıcak asfaltla kapladıklarını kaydetti.

ANTALYA’NIN EN BÜYÜK YATIRIMCISIYIZ
Tek dertlerinin Antalya’nın kazanması olduğunu vurgulayan Başkan Türel, “Büyükşehir Belediyesi olarak 5 yılda Antalya’ya yaklaşık 12 milyar liralık yatırım yapmışız. Antalya’nın en büyük yatırımcı kuruluşlarından bir tanesiyiz. Yatırım ekmek demek, yatırım iş demek. Sadece raylı sistem projemizde 1500 vatandaşımız çalışıyor. Konyaaltı Sahil Projemiz içinde şu an en az bin kardeşimiz ekmek sahibi oldu. Yapımında çalışanları saymıyorum bile. Bir boğaçayı projesi diyoruz. 10 bin kişi ekmek sahibi olacak” dedi.

talep edilen noktalara ring sefer
Vatandaşların sorunlarını dinleyen Türel, Ermenek’te örnek çiftliği ve okullar bölgesinin sorunu çözmek üzere özel bir ring seferi başlattıklarını müjdeledi. Bu hattın talep edilen bütün noktaları dolaşacağını anlatan Türel, aktarmada ücret alınmayacağını kaydetti.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.