Kabataş-Mahmutbey Metro Hattında Test Sürüşleri Başlıyor!

kabatas mahmutbey metro hattinda test surusleri basliyor
kabatas mahmutbey metro hattinda test surusleri basliyor

İstanbul’un ikinci, Avrupa Yakasının ilk sürücüsüz metro hattı olan M7 Kabataş-Mahmutbey metro hattında test sürüşleri için gün sayımı başladı.


19 istasyondan oluşan 20 km uzunluğundaki hattın devam eden elektromekanik ve ince işler çalışmaları hızla devam ediyor. Tamamlandığında Kabataş ile Mahmutbey arasında 90 sn. lik sıklık ile 32 dk. da yolculuk etmenin mümkün olacağı sistemde, GoA4 seviyesi sinyalizasyon ile UTO (Tam Otomatik Sürücüsüz) sistemde işletilecek olan araçlardan ilki test çalışmalarında kullanılmak üzere Tekstilkent depo sahasına indirildi. İlk aracın teslim alınmasını takiben en kısa sürede sinyalizasyon testlerine başlanacak hat için imalatı tamamlanan diğer araçlarında teslimatı devam edecek.

1. Etabında Kabataş, Beşiktaş, Yıldız, Fulya-Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Çırçır, Veysel Karani-Akşemsettin, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Oruç Reis, Göztepe Mahallesi ve Mahmutbey istasyonları yer alan hattın; Kabataş istasyonunda F1 Kabataş–Taksim füniküler hattı ve T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı ve deniz yolu işletmeleri ile, Mecidiyeköy-Şişli istasyonunda M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı ve metrobüs hattı ile, Alibeyköy istasyonunda T5 Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı ile, Karadeniz Mahallesi istasyonunda T4 Topkapı-Mescid-i Selam tramvay hattı ile, Mahmutbey istasyonunda M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metro hattı ile entegre olacak şekilde tasarlanmış hat, ikinci etabında İstanbul’un doğu-batı ekseninde önemli bir taşıyıcı hat konumuna gelecektir. olan hattın diğer raylı sistemler ile pek çok noktada entegrasyonu sağlanacak.İlk yorum yapan olun

Yorumlar