Raylı Sistemlerede 100 Milyar Euro’luk Yerlileştirmerayli sistemlerede 100 milyar euroluk yerlilestirme
rayli sistemlerede 100 milyar euroluk yerlilestirme

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, 2035 yılına kadar raylı sistemlere 100 milyar Euro yatırım yapılması planladığı bilgisini verdi. Pektaş, burada alınacak araçların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ARUS üyelerinin katkısıyla yerli ve millileşeceğini vurguladı.

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi İşbirliği Programları Dairesi Başkanlığı ile birlikte OSTİM’de Sanayi İşbirliği Projeleri (SİP) Çalıştayı düzenledi.
Çalıştayın açılışında Türkiye’deki raylı sistemler ve yerli üretimi hakkında bilgilendirme yapan ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, raylı sistemlerin maliyetlerinin yerli katkı şartıyla yarı yarıya düşürüldüğünü belirtti.
Raylı sistemlerin yerlileştirilmesinin ülke ekonomisine katkılarına değinen Pektaş, ARUS üyelerine, “Sizlerin sayesinde yerli ve milli ürünlerimizi şehirlerimize aktarmaya başladık.” dedi.

12 tane raylı sistem kullanan belediye var
Türkiye’de 1980-2012 arasında raylı sistem araçlarına 7 milyar Euro, tamir bakım içinde 15 milyar Euro harcandığına dikkati çeken Pektaş, 2035 yılına kadar raylı sistemlere 100 milyar Euro yatırım yapılması planladığı bilgisini verdi. Pektaş, burada alınacak araçların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ARUS üyelerinin katkısıyla yerli ve millileşeceğini vurguladı.

Kamu alımlarında yerli ve milli ürünlerin kullanılmasına yönelik başlatılan Sanayi İşbirliği Projeleri (SİP) ile belediyelerin raylı sistem ihalelerinde yerli ürünleri tercih etmelerine yönelik avantajlar sunduğunu vurgulayan Pektaş, “12 tane raylı sistem kullanan belediyemiz var. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kayseri, Samsun, Antalya ve İzmir’de kullanılan raylı sistemlerde yerli katkı mevcut.” bilgisini aktardı.

“Yüzde 51, sanayileşme tecrübesi oldu”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, merhum Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’ın raylı sistemlerin yerlileştirilmesi konusundaki çalışmalarını hatırlattı.

Ankara Metrosu’nun 200’e yakın parçasını yerlileştirdiklerini anlatan Aydın, “Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanımız Sayın Nurettin Özdebir’in de bize verdiği destek ve katkıyla, Ankara Metro ihalesine yüzde 51 yerli katkı şartı konulması için çalıştık. Bakanlık metro ihalesine bu şartı koydu ve Türkiye’de bir paradigma değişikliği oldu. Bizim içinde bir sanayileşme tecrübesi oldu. Yabancı firmaların bize bakışları çok değişti. Bu ekosistemden de ARUS çıktı.” dedi.

Sektörde yaşanan gelişmelerle birlikte Bozankaya ve Durmazlar gibi raylı sistemlerin tamamını yerli yapmak üzere firmaların çıktığını vurgulayan Aydın, “Belediyelerin ihtiyaç duyduğu araçları firmalarımızla yapabiliriz. Şu anda bu noktaya geldik. Bunun arkasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndaki arkadaşların çok ciddi katkısı oldu. Otomobilde kaçırdığımız fırsatı burada yakalayabiliriz. Biz yapacağız başka yolu yok.” ifadelerini kullandı.

Aydın, raylı sistem ihalesini alan yerli firmaların da tedarik konusunda yine yerli firmaları tercih etmesi gerektiğine dikkati çekti.

Türkiye’de ilk olacak
Samsun Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. yetkilisi Serkan Salmaz, 3 farklı markadan toplamda 29 adet araca sahip olduklarının bilgisini verdi. Salmaz, bu araçların yedek parçalarını stoklamanın maliyetlerinin yüksek olduğunu bu yüzden yerlileştirme çalışmalarına yöneldiklerini anlattı.

Tekerlek bandaj çalışmasını yerli firmalarla yaptıklarını kaydeden Salmaz, yerlileştirme konularında SAMULAŞ’a katkı yapacak firmalarla görüşmek istediklerini vurguladı.

Yerlileştirme çalışmalarının hizmetlerin sürdürülebilirliği ve ekonomik olması açısından önemli olduğunu ifade eden Serkan Salmaz, “11 adet raylı sistem aracını SİP modeliyle tedarik edeceğiz. Türkiye’de bir ilk olacak. ” dedi.

“Yerlisi var mı? düşünmek gerek”
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, günümüzdeki ekonomik sorunların, yerli ve milli ürün kullanarak aşılabileceğini ifade etti. Özdebir, “81 milyon tek tek en ufak bir şey de satın alırken bunun yerlisi var mı? diye düşünmek gerek.” dedi.
Cari açık probleminin çözümü için daha fazla üretimi işaret eden Özdebir, yüzde 51 yerli şartının artık birçok ihalede minimum şart olarak konulmaya başlandığını dile getirdi.

Savunma sanayiindeki başarılara vurgu yapan Özdebir, Türkiye’nin buradaki çalışmalarla özgüveni yeniden kazandığını vurguladı. Özdebir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede bizim daha çok şeyi yerli yapabilmemiz lazım. Bizim insanımızın kabiliyeti şu ankinin çok çok fevkinde. Üretmeyen ülkeler başkaları tarafından yönetilmeye mahkumdur. Çünkü bazen paranız olsa bile size vermiyorlar. Size verseler bile siz yapamıyorsunuz diye farklı fiyat uyguluyorlar. Almanya’ya 10 liraya sattığı malı bize 15 liraya, Afrika’ya da 20 liraya satmaya çalışıyor. Bunun önüne geçmemiz açısından bu yapılan toplantılar da son derece önemli.”

Bozankaya’nın Tayland’ın başkenti Bangok’a yaptığı metroları hatırlatan Özdebir, araçların Türkiye’de alınan metro araçlarıyla kıyaslanmayacak kadar kaliteli olduğunu vurguladı. Özdebir’de yerli firmaların da yerlileştirme çalışmalarında azami gayreti göstermeleri gerektiğini hatırlattı.

“İhaleler toplulaştırılmalı”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Ulaşım Araçları Daire Başkanı İsmail Aktaş, sanayinin gelişmesi ve uluslararası alanda rekabet edebilmesi için çalıştıklarını kaydetti. Aktaş bunun için de öncelikle Türkiye’de üretilen ürünleri kullanmayı amaçladıklarını aktardı.

Sanayinin rekabetçiliği için en önemli aracın kamu alımları olduğunu ifade eden Aktaş, “Kamu alımlarıyla sanayimizi geliştirmek ve envanterimizde bu sistemlerin kullanılabilirliğini artırmak istiyoruz.” dedi.

Raylı sistemlerde bir planlama eksikliği olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İhalelerin toplulaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz kamu olarak çalışıyoruz. Kamu alımları bizim için çok büyük bir fırsat. Bunu değerlendirmek için de Bakanlığımızın en önemli araçlarından bir tanesi SİP. Bu 2018 Şubat ayında resmi olarak Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanarak yönetmelik yürürlüğe girdi.”

KOBİ’lerin payı SİP’le belirleniyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı SİP Daire Başkanı Hande Ünal, Sanayi İşbirliği Projelerinin uygulama ve esasları hakkında bilgi verdi. SİP’in Kamu İhale Kanunu’ndaki bir istisnadan yola çıkmış bir alım modeli olduğunun altını çizen Ünal, normal şartlarda yapılan kamu ihalelerinde tüm sürecin ilgili idare bünyesinde yürütüldüğünü anlattı.
SİP uygulamasında her ihalenin içindeki sanayi ve teknoloji katılım bölümünü artık Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü dile getiren Ünal, “SİP’e tabi olarak alım yapacak olan idaremiz, ihalenin açılması, tekliflerin alınması ve ilgili firmanın değerlendirmesi süreçlerini Bakanlığımızla koordineli olarak yürütmek zorunda. Bu ihalenin içinde ürünün nerelerinin yerli olması, bir ihracat ve teknolojik iş birliği boyutunun olup olmayacağı, yan sanayinin nasıl katılacağı, KOBİ’lerimize ne kadarlık iş payı verilecek gibi hususları biz belirliyoruz.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri ARUS üyelerini SİP konusunda bilgilendirdi. ARUS üyeleri daha sonra ikili iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi. (OSTİM)

 

Demiryolu Haber özetleri

Bilecik’te 51 Kursiyere “Raylı Sistem Tavan Vinç Operatörlüğü” Belgesi Verildi... Bilecik'in merkez Vezirhan beldesinde faaliyet gösteren DEMİSAŞ fabrikası çalışanlarının katıldığı "raylı sistem tavan vinç operatörlüğü" kursunu tama...
SAMULAŞ’tan 1. Endüstriyel Tasarım Toplantısı SAMULAŞ’tan 1. Endüstriyel Tasarım Toplantısı :Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. tarafından satın alınacak olan yeni tramvayların 1. endüstriy...
Ankarada raylı taşıma yürüyen merdivenlerle destekleniyor Ankarada raylı taşıma yürüyen merdivenlerle destekleniyor : Türkiye’nin en güvenli, modern ve hızlı toplu taşım aracı Ankaray ve metro ile seyahat ede...
Samulaşın Tramvay Gazetesi İhalesi Adrese Teslim Mi? Samulaşın Tramvay Gazetesi İhalesi Adrese Teslim Mi? :Samulaş'ın Tramvay Gazetesi yeniden ihaleye çıkıyor. İhale şartnamesinde öyle maddeler var ki, b...
Başkan Altepe Bursa’da üretilen araçlar, dünyaya satılsın istiyoruz dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk ekonomisinin ayağa kalkması için yerli markaların üretilmesinin önemli olduğunu söyledi. Altepe, ...
Ankara’da Metro’nun Yüzde 20’si Kullanılıyor Ankara'da Metro'nun Yüzde 20'si Kullanılıyor :Başkentin şehirleşmesinde ulaşım sorunları, yarım asırdır gündemden düşmüyor. Ulaşım Plancısı Erhan Öncü...
Samsunda Kamyonun Zarar Verdiği Tramvay Hattı Onarılıyor Samsunda Kamyonun Zarar Verdiği Tramvay Hattı Onarılıyor :Samsun'da tramvay hattına kamyonu ile dalarak büyük zarara yol açan kamyon şoförü yakalanırk...
Ostim, Ankara Metrosunun Yarısını Değil, Tamamına Yakınını Yapabilecek Kapasitede Ostim Giad Başkanı Türkoğlu: "Ankara Metrosu İçin Yüzde 51 Yerli Katkı Şartını Çok Önemsiyoruz. Ostim, Metronun Yarısını Değil, Tamamına Yakınını Yapa...
Samsunda Tel Örgünün Üzerinden Atlayan Gence Tramvay Çarptı Samsunda Tel Örgünün Üzerinden Atlayan Gence Tramvay Çarptı :Samsun'un İlkadım ilçesinde tel örgüyü aşarak rayların bulunduğu yerden karşıya geçmeye ç...
Bozankaya Group raylı sistemlerde önemli çalışmalara imza atıyor Bozankaya Group raylı sistemlerde önemli çalışmalara imza atıyor :Toplu taşıma ve enerji alanında dünya çapında projeler üreten Bozankaya Group, özell...
Kardemir Sertleştirilmiş Ray TSI Belgesi Aldı Uluslararası Resmi Onaylı Belgelendirme Kuruluşu olan EB CERT (EISENBAHN-CERT) firması ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucunda, Kardemir’de üretim...
Bursada Üretilen Vagona Karşı İstanbulun RTE Modeli Bursa'da Üretilen Vagona Karşı, İstanbul'un RTE Modeli :Türk belediyeciliğinin Bursa’daki buluşması anlamına gelen Akıllı Belediyecilik Zirvesi dün ba...
Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreteri Tramvay Çalışmalarını Esnafa Anlattı Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreteri Tramvay Çalışmalarını Esnafa Anlattı :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, tramvay hattın...
Samsunda Tramvaylar Günde 65 Bin Yolcu Taşıyor Samsun’da 16 tramvay ve Üniversite-Gar arasında 2010 yılında hizmet vermeye başlayan hafif raylı sistem 8 adet yerli üretim tramvayında dahil olmasıyl...
Raylı Sistemler Platformu VİZYONUMUZ Fikirlerin şekil verdiği dûnyamızda, insanlığa hizmet etme fikrini, ileri teknoloji ile birleştirerek raylı sistemler alanında ülkemizi dün...
Ankara Büyükşehirden Metro ve Ankaray’da Vatandaşlara İftariyelik İkramı Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir yandan Başkent’in 9 ayrı noktasında kurduğu iftar çadırlarında Başkentlilere iftar sofrasını açarken bir yandan da M...
Topbaş metrobüs sorusuna yanıtsız bıraktı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüslerde sabah saatlerinde yaşanan balık istifi görüntülerle ilgili o soruya cevap veremedi. İ...
Ankaralıların En Güvenilir Ulaşım Aracı Olarak Tercihi Metro Ankaralıların En Güvenilir Ulaşım Aracı Olarak Tercihi Metro Büyükşehir Belediyesi'nin Başkentliler'le 30 Ağustos 1996'da tanıştırdığı Ankaray ile 27 ...
İzmir bu treni de kaçırdı İzmir bu treni de kaçırdı Çinli vagon devi CSR Corporation, MNG Holding’le Sincan’da 110 milyon dolara vagon üretim tesisi kurma kararı aldı İzmir, bi...
TCDD ve ARUS İş Birliğiyle Yerli ve Milli Üretim Seferberliği TCDD ve ARUS İş Birliğiyle Yerli ve Milli Üretim Seferberliği :Yerli ve milli üretim seferberliği kapsamında TCDD ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri K...

Hızlı Tren HaberleriBenzer Raylı Sistem Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.