Türk İmzası Taşıyan Senegal’in ilk Demiryolu Hattı Açıldı

turk imzasi tasyan senegalin ilk demiryolu hatti acildi
turk imzasi tasyan senegalin ilk demiryolu hatti acildi

Batı Afrika ülkesi Senegal’in başkenti, Dakar’ın şehir merkezinden Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’na uzanan ve bir Türk firması olan Yapı Merkezi ve Yapıray’ın imzasını taşıyan hızlı tren hattı Cumhurbaşkanı Sall’ın katıldığı törenle açıldı.Hat başkent Dakar’ı 36 kilometre uzaklıktaki Diamniadio şehrine bağlaycak. Daha sonra da Diamniadio’u Blaise Diagne uluslararası havaalanına bağlayacak olan hat inşa edilecek.

Fransız Eiffage şirketi ile ve Senegalli CSE nin ana yüklenici olduğu projede Türk firmaları da yer alıyor.

Senegal hükümetinin sosyal ve ekonomik kalkınma projesi çerçevesinde 2014 yılında başlatılan Dakar Bölgesel Expres Tren Hattı projesinin alt yükenicilerinden olan Yapıray’ın yaptığı açıklama da 400 milyon Euro mali boyuta sahip projede demiryolu montajı konusunda alt yüklenici olarak yer aldığı, Dakar’da 1500’ü yerel olmak üzere toplam 2000 kişilik istihdam sağlandığı ve Türkiyede üretilmiş malzeme kullanıldığı belirtildi. İnşaatına 2014 yılında başlanan ve 2019’da tamamlanması beklenen projenin yapımına başlanan hatta toplam uzunluğu 72 m olan, dört vagondan oluşan trenlerin ,günlük 100 binin üstünde yolcu taşıyacağı, 14 istasyondan oluşacağı ve maksimum 160 kilometre hıza sahip olacağı ifade edildi.

Yapılan törene Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi Nihat Civaner İslam Kalkınma Bankası Başkanı Bandar Hajjar, Africa Kalkınma Başkanı Akinwumi, Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean-Baptiste Leymone, Dakar Belediye Başkanı Soham el Wardini ve diğer yetkililer katıldı.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar