AB’den Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı İçin 275 Milyon Euro Hibe

abden halkali kapikule demiryolu hatti icin 275 milyon euro hibe
abden halkali kapikule demiryolu hatti icin 275 milyon euro hibe

Bugüne kadarki en büyük ölçekli AB-Türkiye mali yardım projesine ilişkin ikili proje finansman anlaşması, 28 Şubat günü imzalanacak. Proje için yapılacak toplam yatırım maliyetinin 1 milyar Avro civarında olması bekleniyor. AB tarafından sağlanacak 275 milyon Avroluk hibeyle birlikte bu proje, Türkiye’de yürütülen en büyük AB yatırım projesi olacak. Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan ikili proje anlaşmasının imza törenine AB Komisyonunun Hareketlilik ve Ulaştırmadan sorumlu Üyesi Sn. Violeta Bulc ile Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Mehmet Cahit Turhan katılacak.


İstanbul büyükşehir bölgesini, Türkiye-Bulgaristan sınırına bağlayacak olan bu çok önemli demiryolu hattının inşası için Avrupa Birliği, 275 milyon Avro tutarında benzeri görülmemiş bir hibe desteği verecek. Bu katkı AB’nin, 2014-2020 dönemini kapsayan Katılım Öncesi Mali Yardım Programı-IPA yoluyla finanse edilen Türkiye’deki yatırım portfolyosunun bir parçası.

AB Komisyonunun Hareketlilik ve Ulaştırmadan sorumlu Üyesi Violeta Bulc ile Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan 28 Şubat günü, AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı ertesinde Halkalı-Kapıkule demiryolu hattının finansman anlaşmasını imzalamak üzere İstanbul’da bir araya gelecek. Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenecek olan imza töreni münasebetiyle Komisyon Üyesi Violeta Bulc: “Amiral gemisi niteliğindeki bu demiryolu projesinin imzalanmasıyla birlikte AB ve Türkiye, halklarının yararına olacak, ortak ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunacak projelerde el ele verip birlikte çalışabileceklerini bir defa daha gözler önüne serecek. Türkiye bizim doğu ile batı arasındaki köprümüzdür. İşbirliğimizin tam potansiyelini ortaya çıkarmak için beraberce çalışmak konusunda kararlıyız”, dedi.

Yeni demiryolu hattı, İstanbul-Halkalı istasyonu ile Kapıkule / Bulgaristan sınır geçiş noktasında yer alan Svelingrad istasyonu arasında güvenli, konforlu ve hızlı yük ve yolcu taşımacılığı yapılmasına olanak sağlayacaktır. Demiryolu hattı elektrikli çift hat, AB standartlarına uygun (ERTMS ETCS Level 1) en son teknoloji ürünü sinyalizasyon sistemleri ile donatılmış olup saatte 200 km’lik bir tasarım hızına uygun niteliktedir.

Tahminlere göre demiryolu hattının inşası tamamlandığında, bu hat hem tüketici hem de üreticiler açısından değeri 1,6 milyar Avroyu bulan çok önemli faydaları da beraberinde getirecektir. Bu sayede firmalar, uluslararası ithalat ve ihracat faaliyetleri açısından büyük önemi olan bir koridorda daha ekonomik ve daha güvenilir taşıma hizmetlerinden faydalanabilecektir. Bir yandan karbon salınımları azalır ve farklı ulaşım yöntemleri teşvik edilirken, yurttaşlar da başta İstanbul kent sınırları içinde ve çevresinde olmak üzere, daha erişilebilir ve daha güvenli bir hareketliliği deneyimleyebilecektir.

Bu yatırım, Trans-Avrupa Ulaşım Ağlarına doğal bir uzantı sağlamakta ve bu haliyle de AB-Türkiye Katılım müzakerelerinin 21inci Faslı çerçevesinde, Avrupa için önemli bir proje olarak tanımlanmaktadır.

Bu bağlamda Türkiye, stratejik açıdan önemli diğer proje Yavuz Sultan Selim köprüsü demiryolu bağlantılarının inşaatını da en geç 2029’a kadar bitirme taahhüdünü vermiştir. Bu demiryolu bağlantıları, eksik bağlantıların tamamlanması anlamına gelmektedir ve AB ile Türkiye arasında ve Türkiye’den Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya’ya uzanan daha büyük bir ticaret koridorunun gelişmesini de kolaylaştıracaktır.

Kasım 2018’de düzenlenen AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı ardından ve Ocak 2019’da yapılan Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyalog Toplantısında da vurgulandığı üzere ulaştırma, AB ile Türkiye işbirliği kapsamında da kilit sektörlerden biridir. 28 Şubat 2019 tarihinde Avrupalı ve Türk liderler İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya gelerek AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısını gerçekleştirecekler.İlk yorum yapan olun

Yorumlar