Akdeniz’in incisi Mersin’de Deniz Koruma AltındaAtmosferin ve çevrenin her geçen gün kirlenerek küresel ısınmanın kurbanı olduğu bir dünyada, çevreci belediyecilik örneği sergileyerek küresel ısınmanın ve çevre kirliliğinin etkilerini Mersin’de en aza indiren Büyükşehir Belediyesi, Deniz Araçları’nın Akdeniz’i kirletmesini önlüyor.

Akdeniz’in incisi Mersin’in sahip olduğu denizi, alınan deniz denetim botu, katı atıkların deniz yüzeyinden temizlenmesi için alınan fiber tekne ve deniz süpürgesi gibi araçlarla hem denetleniyor hem temizleniyor hem de korunuyor. Ayrıca limanı ile pek çok yük gemisinin geçiş noktası olan Akdeniz’de olası petrol/yağ dökülmesi, sızıntılarının önüne geçilmesi amacıyla Çamlıbel Balıkçı Barınağı tesisinde yer alan Acil Müdahale Ekipmanları ile tam donanımlı bir koruma sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Çamlıbel ve Taşucu Limanı tesislerinde barınan deniz araçlarından Çevre İzin/Lisansı alınan Atık Kabul Tesislerinde deniz araçlarından kaynaklı atıklar alınarak denizi kirletmesi önlenirken, ekosistemin en önemli parçası deniz canlıları korunuyor. Küçük deniz araçları için uygulamaya koyulan Mavi Kart Otomasyon Sistemi ile 2014-2018 yılları arasında deniz araçlarından yaklaşık 5 bin 500 ton atıksu toplanarak, deniz kirletmesi önlendi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.