Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir Metro Durakları ve Güzergahıkirazli olimpiyat basaksehir metro duraklari ve guzergahi
kirazli olimpiyat basaksehir metro duraklari ve guzergahi

Kirazlı İstasyonu ile Başakşehir/Metrokent istasyonları arasında hizmet veren hattın yapımına, 2006 yılında başlanmıştır. İkitelli Sanayi İstasyonu’ndan, Olimpiyat İstasyonu yönünde mekik işletmeye aktarma yapılmaktadır. Yaklaşık uzunluğu 16 km olan hatta, 11 istasyon vardır. Ayrıca, Olimpiyat yerleşkesinde depo sahası ve atölye binası bulunmaktadır.

SEFER BİLGİLERİ

Hat, inşa edildiği güzergâh üzerinde 70.000 Yolcu/Saat potansiyeline sahiptir. 11 istasyon bulunan Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir Metro Hattı, 06.00 – 00.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup sefer süresi yaklaşık 20 dakika sefer sıklığı ise 3 dakikadır (Pik Saatte).

İSTASYON YAPILARI

İstasyonlar 8’li trenlerle işletmeye olanak sağlayan 180 metre uzunluğundaki peronlara sahiptir. Mahmutbey İstasyonu, araç parkına olanak sağlayan ilave 3. yol ile inşa edilmiştir. Olimpiyat İstasyonu 2 peron – 3 hat, İkitelli Sanayi İstasyonu konkors katında aktarma imkânı veren 2 orta peron ve 4 hat ile inşa edilmiştir. Hattın tüm istasyonları, tünel/yer altı istasyon olarak inşa edilmiştir.

Olimpiyat yerleşkesi içerisinde yer alan atölye ve depo sahası, yaklaşık 70.000 m² üzerine kuruludur ve tesisin araç kapasitesi 120’dir. Bakım birimlerinin yer aldığı atölye binası ise 10.000 m² kapalı alandan oluşmaktadır.

Hat tünelleri çift tüplüdür. Kirazlı – Başakşehir/Metrokent arası TBM ile İkitelli Sanayi – Olimpiyat arası ise NATM yöntemi ile açılmıştır.

SİSTEM EMNİYETİ VE GÜVENLİK

Metro hattında yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı senaryolar hazırlanmış ve bu senaryolarla ilgili simülasyonlar yapılarak çözüm planları hazırlanmıştır. İstasyonlarda bulunan kameralarla sistem sürekli gözlemlenmekte, kontrol edilmekte ve üniformalı güvenlik görevlileriyle istasyonların denetimi sağlanmaktadır.

En son teknoloji ile inşa edilen sistemde, interaktif (ortama göre kendini ayarlayabilen) bir yangın emniyet sistemi bulunmaktadır. Hattın inşasında kullanılan tüm ekipmanlar, yüksek ısıya dayanıklı ve zehirli gaz çıkartmayan malzemelerden seçilmiştir. Yangın durumunda yolcuların güvenli olarak tahliye edilebilmesi için tüm senaryolara göre testleri yapılan ve güvenilirliği ispatlanmış duman kontrol ve tahliye sistemi bulunmaktadır.

Hattın ve depo sahasının sinyalizasyon, makas ve araç sistemi tam otomatiktir ve ihtiyaç halinde manuel olarak da çalıştırılabilmektedir.

Sistemin enerji beslemesi, iki ayrı noktadan yapılmaktadır. Her iki besleme noktasının da devre dışı kalması halinde, 15 saniye içinde jeneratörler devreye girmekte ve tüm trenler en yakın istasyona ulaşarak yolcularını tahliye edebilmektedir. Enerji beslemesinin sağlanamaması ve jeneratörlerin de devre dışı kalması gibi bir durumda; aydınlatma sistemi ve elektronik kontrol sistemleri, 3 saat süreyle kesintisiz güç kaynakları vasıtasıyla beslenebilmektedir.

ENTEGRASYON

Kirazlı İstasyonu’nda, M1B Yenikapı – Kirazlı Hattı’na aktarma yapılabilir. İkitelli Sanayi İstasyonunda sistemden çıkış yapılmadan diğer peron bölgesine geçilerek Olimpiyat mekik işletmesine aktarma yapılabilmektedir. Bu aktarma ile Başakşehir bölgesinden Büyük İstanbul Otogarı’na ve Sur içine erişim sağlanabilir.

KİRAZLI-OLİMPİYAT-BAŞAKŞEHİR METRO DURAKLARI

Metrokent
Başak Konutları
Siteler
Turgut Özal
İkitelli Sanayi
İstoç
Mahmutbey
Yenimahalle
Kirazlı
Ziya Gökalp Mahallesi
Olimpiyat

*Ziya Gökalp Mahallesi ve Olimpiyat yönünlerine gidecek yolcularımızın İkitelli Sanayi istasyonundan aktarma yapmaları gerekmektedir!

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriReklam

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.