Kuzey Çin’in İlk Raysız Tramvayı Test Sürüşlerine Başladı

kuzey cinin ilk akilli elektrikli troleybusu tamamlandi
kuzey cinin ilk akilli elektrikli troleybusu tamamlandi

Kuzey Çin’in İlk Tramvay görünümlü trolley aracı sürücüsüz yol alma teknolojisiyle donanmış olarak Harbin kentinde test yolculuğuna başladı.


Trolley 30 metre uzunluğunda ve saatte 70 kilometre hız yapabiliyor. Eski tipleriyle kıyaslandığında bu trolleyin, daha az gaz emisyonu üreterek daha çevre dostu olduğu ve görülmez raylara sahip kentte trafiğe daha uygun bir konumda ve yüksek taşıma kapasitesine sahip.

Araç, donmuş buzlu yol ve olabildiğince düşük sıcaklık durumları da dâhil olmak üzere Harbin’de hüküm süren kış şartlarında geçerli olacak yol koşullarıyla başa çıkabileceğini görmek için her şeyden önce bir dizi teste tabi tutuldu.

İlk test yolcusuz olarak 22-23 Şubat Cuma-Cumartesi günleri yapıldı. İkinci yolculu test sürüşü ise bugün başladı ve Mart ayında sona erecek.

Çin’in metro maliyeti şu anda kilometre başına yaklaşık 500 milyon yuan ve raylı tramvay hatlarının maliyeti kilometre başına yaklaşık 150 milyon yuan. Trolley tramvay sistemi de modern tramvay ile aynı kullanılabilirlikte ve araç herhangi bir ray sistemine ihtiyaç duymadığından tüm hattın yatırımı, modern tramvayların beşte biri kadar.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar