Yenikapı Hacıosman Metro Durakları Saatleri ve Güzergahı

Yenikapı Hacıosman Metro Durakları Saatleri ve Güzergahı
Yenikapı Hacıosman Metro Durakları Saatleri ve Güzergahı
Abone Ol  


Yenikapı Hacıosman Metro Hattı Durakları ve Güzergahı: Yapımına 1992 yılında başlanan ve Yenikapı ile Hacıosman arasında hizmet veren hattın ilk etabı, 16 Eylül 2000 tarihinde hizmete girmiştir. Günlük, ortalama 320.000 yolcuya hizmet veren hatta, Sanayi Mahallesi İstasyonu’ndan Seyrantepe Mekik İşletmesi’ne aktarma yapılmaktadır.

Yenikapı Hacıosman Metro Sefer Saatleri

Hat, inşa edildiği güzergâh üzerinde 320.000 (Ortalama) yolcu potansiyeline sahip olan hatta günlük sefer sayısı, Yenikapı-Hacıosman tek yönde 225 Toplam Sefer Sayısı 790’dır. 16 istasyon bulunan Yenikapı Hacıosman Metro Hattı sefer saatleri şöyledir:

06.15 – 00.00 saatleri arasında

hizmet vermekte olup sefer süresi yaklaşık 31 dakika (Tek yön) Yenikapı Hacıosman Arası sefer sıklığı 5 (Pik Saatte) dakika, Taksim – Hacıosman Arası 2,5 (Pik Saatte) dakika, Sanayi Mahallesi – Seyrantepe Mekik Sefer 9 (Pik Saatte) dakika.

Yenikapı Hacıosman Metro Durakları

Yenikapı Haciosman Metro Duraklari
Yenikapı Haciosman Metro Duraklari
 1. Yenikapı
 2. Vezneciler
 3. Haliç
 4. Şişhane
 5. Taksim
 6. Osmanbey
 7. Şişli-Mecidiyeköy
 8. Gayrettepe
 9. Levent
 10. 4.Levent
 11. Sanayi Mahallesi
 12. Seyrantepe
 13. İTÜ-Ayazağa
 14. Atatürk Oto Sanayi
 15. Darüşşafaka
 16. Hacıosman

Yenikapı Hacıosman Metro İstasyonları

Haliç İstasyonu, Haliç Metro Köprüsü üzerinde yer almaktadır. Bunun dışında kalan tüm istasyonlar, tünel/yeraltı istasyonu olarak inşa edilmiştir. 4 adet orta peron ve 10 adet yan peron bulunan sistemde, Yenikapı İstasyonu 3 yol – 2 orta peron, Sanayi Mahallesi İstasyonu 3 yol – 3 yan peron ile inşa edilmiştir.

İşletmede yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı senaryolar hazırlanmış ve bu senaryolarla ilgili simülasyonlar yapılarak çözüm planları hazırlanmıştır. İstasyonların her bölgesinde bulunan kameralarla, sistem sürekli gözlemlenmekte ve kontrol edilmektedir. Ayrıca üniformalı güvenlik görevlileriyle kontrol sağlanmaktadır.

Sistemin tamamında son teknoloji ile donatılmış yangın ihbar detektörleri ve yangın söndürme sistemleri bulunmaktadır. Sistemin inşasında kullanılan tüm ekipmanlar, yüksek ısıya dayanıklı ve yanma halinde zehirli gaz çıkartmayan malzemelerden seçilmiştir. Yangın durumunda yolcuların güvenli olarak tahliye edilebilmesi için tüm senaryolara göre testleri yapılan ve güvenilirliği ispatlanmış duman kontrol ve tahliye sistemi bulunmaktadır.

Hattın sinyalizasyon, makas ve araç sistemi, tam otomatik olup ihtiyaç halinde manuel olarak da çalıştırılabilmektedir.

Sistemin enerji beslemesi, iki ayrı noktadan yapılmaktadır. Her iki besleme noktasının da devre dışı kalması durumunda, 15 saniye içinde jeneratörler devreye girmekte ve tünel içerisinde kalan tüm trenler en yakın istasyona ulaşarak yolcularını tahliye edebilmektedir. Enerji beslemelerinin kesilmesi ve jeneratörlerin arızalanıp devreye girememesi durumunda; aydınlatma ve elektronik kontrol sistemleri, 3 saat süreyle kesintisiz güç kaynaklarınca beslenebilmektedir.

Yenikapı Hacıosman Metrosu İşletme Bilgileri

 • Hat Uzunluğu:  23,49 Km.
 • İstasyon Sayısı: 16
 • Vagon Sayısı: 180
 • Sefer Süresi: 32 Dk. tek yönde
 • İşletme Saatleri: 06.15 – 00.00
 • Günlük Yolcu Sayısı: 320.000 Yolcu
 • Günlük Sefer Sayısı: 225 Sefer/Tek Yön
 • Sefer Sıklığı: Yenikapı – Hacıosman Arası 5 Dk. (Pik Saatte)
 • Sefer Sıklığı: Taksim – Hacıosman Arası 2,5 Dk. (Pik Saatte)
 • Sefer Sıklığı: Sanayi Mahallesi – Seyrantepe Mekik Sefer 9 Dk. (Pik Saatte)
 • Toplam Sefer Sayısı: 790

Yenikapı Hacıosman Metro Aktarma İstasyonları

 • Yenikapı İstasyonu’nda, M1A Atatürk Havalimanı, M1B Kirazlı Metro Hattı ve Marmaray işletmesine, Vezneciler – İstanbul Üniversitesi İstasyonu’nda, T1 Bağcılar  Kabataş Tramvay Hattı’na, Şişhane İstasyonu’nda, T2 İstiklal Caddesi Tramvay Hattı ve F2 Karaköy – Beyoğlu Tarihi Tünel Hattı’na, Taksim İstasyonu’nda, T2 İstiklal Caddesi Tramvay Hattı ve F1 Kabataş Füniküleri’ne, Şişli – Mecidiyeköy ve Gayrettepe istasyonlarında, metrobüs işletmesine,
 • Levent İstasyonu’nda, M6 Metro Hattı’na, Sanayi Mahallesi İstasyonu’nda (sistem değiştirmeden, ayrı bir peron bölgesine geçerek) Seyrantepe Mekik İşletmesi’ne aktarma yapılabilir.

İstanbul Metro Haritası

 

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar