İki Dev Köprü Arasında Kesintisiz Otoyol Konforu

iki dev kopru arasinda kesintisiz otoyol konforu
iki dev kopru arasinda kesintisiz otoyol konforu

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy-Akyazı Kesiminde yer alan Kurtköy-Liman Kavşağı arası düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın canlı bağlantıyla katıldığı açılışa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, milletvekilleri, bürokratlar ve yüklenici firma temsilcileri katıldı.


Törende konuşan Bakan TURHAN, üç otoyolun birleştiği noktada olduklarını belirterek, hafta sonu Kuzey Marmara Otoyolu’nun ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun biten bölümlerini trafiğe açtıklarını hatırlattı. Projenin 2020 yılında Akyazı Kavşağı’na kadar tamamlanmış olacağını söyleyen TURHAN, otoyolun hizmete girmesiyle özellikle Kuzey Marmara Bölgesi’ndeki uluslararası ve şehirlerarası trafiğin, şehir içi trafiğinden ayrılacağını ve ulaşımda önemli bir rahatlama olacağını ifade etti.

Bakan TURHAN, törenin ardından açılışı yapılan Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı Kesiminin 4. bölümünde bir süre araç kullandı.

Açılış kapsamında; Kurtköy-Akyazı Kesiminde yatırım tutarı 476 Milyon Dolar olan Kurtköy-Liman Kavşağı arası ile Liman Bağlantı Yolu’nun TEM Kavşağı dâhil kesimleri, ayrıca Liman Bağlantı Yolu’nun Köseler ve Demirciler mevkilerindeki sanayi sitelerinin otoyola bağlantılarının daha önce gerçekleştiği kesimde yer alan İstanbul Park Kavşağı ve Gebze OSB Kavşağı olmak üzere toplam 44,7 km’lik bölüm hizmete sunuldu.

Kurtköy-Liman Kavşağı arası ve Liman Bağlantı Yolu’nun trafiğe açılmasıyla, Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü ile bağlantısı sağlandı. Ayrıca, TEM Gebze Kavşağı ile ülkemizin en önemli otoyol aksları olan TEM Otoyolu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu arasında da otoyol ağı tesis edildi.

Gebze OSB Kavşağı’nın hizmete girmesiyle; önemli organize sanayi bölgelerini içerisinde barındıran Gebze ilçesinin Kuzey Marmara Otoyolu’na erişimi sağlandı.

Açılış kapsamında hizmete sunulan D-100 Gebze Kavşağı ile de D-100 Devlet Yolu Dilovası ve çevresindeki yerleşim yerlerinin ve sanayi sitelerinin hem kendi aralarında hem de otoyol bağlantıları sağlanarak, bu bölgedeki yoğun trafiğin güvenli ve konforlu şekilde akışı ve Kuzey Marmara Otoyolu’na erişimi gerçekleşti.

Seyahat süreleri kısalarak, bakım-işletme giderlerinden tasarruf edilmesi, akaryakıt ve amortisman giderlerinin azaltılması sağlandı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar