Milli Hibrit Lokomotif TCDD’nin Gücüne Güç Katacak

hibrit lokomotif tcddnin gucune guc katacak
hibrit lokomotif tcddnin gucune guc katacak

Eskişehir’in gururu olan TÜLOMSAŞ ile TCDD Taşımacılık AŞ ve ASELSAN iş birliğiyle üretilen ve ilk kez geçen sene sergilendiği Almanya’ nın başkenti Berlin’ de düzenlenen ve dünyanın en büyük demiryolu fuarı olan InnoTrans’da büyük ilgi gören dizel hibrit motora sahip lokomotif, yüzde 40 yakıt tasarrufu avantajıyla TCDD Taşımacılık A.Ş’ye daha düşük işletme maliyeti sağlayacak.


Herhangi bir lisans altında olmadan üretilen hibrit lokomotif, güçlü hatlara sahip modern dış stil tasarımı ve ergonomik konsol tasarımıyla geniş görüş açısına sahip , konforlu ve güvenli sürüş imkanı sunuyor. TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık A.Ş ve ASELSAN iş birliğiyle Eskişehir’de üretilen hibrit lokomotif, TCDD Taşımacılık için hizmet verecek.

Bu proje ile ülkemiz ilk kez, milli olarak bir HİBRİT Manevra Lokomotifinin tasarım ve üretimi gerçekleştiren dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke olmuştur. Düşük emisyonu ve akustik gürültü seviyesi sayesinde Marmaray gibi tüp/tünel geçitlerinde kurtarma aracı olarak güvenle kullanılabilecek. Aynı zamanda TCDD Taşımacılık A.Ş verimli ve çevre dostu HİBRİT Manevra Lokomotiflerini kullanacak dünyadaki ilk tren işletmecilerinden birisi olacaktır.

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve Aselsan işbirliğinin bir ürünü olan HİBRİT Lokomotif, TCDD Taşımacılık için TCDD’nin bağlı ortaklığı olan TÜLOMSAŞ tesislerinde üretildi.Yüzde 60 yerlilik oranına sahip olan ve seri üretime geçildiğinde bu oranı yüzde 80’e çıkacak hibrit lokomotif, 300 kW dizel jenset ve 400 kW lityum-iyon batarya güç kaynağına sahip.

TCDD Taşımacılık A.Ş. TÜLOMSAŞ ve ASELSAN işbirliği ile Dizel Elektrik lokomotif platformu kullanılarak yerli imkanlar ile HİBRİT Manevra Lokomotifine dönüştürülmüş ve bir adet prototip imalatı TÜLOMSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Hibrit teknolojisiyle %40 yakıt tasarrufu sağlayacak olan Lokomotifin saatte 80 kilometre azami işletme hızı ve 220 kilonewton (kN) azami çekiş kuvveti özelliği bulunuyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar