Tarihi Kağıthane Demiryolu Hattı Hayat Buluyor

tarihi kagithane demiryolu hatti hayat buluyor
tarihi kagithane demiryolu hatti hayat buluyor

Kağıthane Belediyesi tarafından yapılan Güneş enerjili ve Akülü dekovil hattı çalışmaları tamamlanma noktasına geldi.


Kağıthane’de 3 km lik Eyüp sultan Caddesi üzerinde nostaljik tramvay olarak tasarlanan günümüz teknolojine uygun ve yolcu taşıyacak halde tasarlanan dekovil hattında günde 6000 yolcu taşınması hedefleniyor.

Dekovil hattı için yapılan çalışmaları Metroray İnşaat firması Şantiye Şefi ve Teknik sorumlusu Can Saraçoğlu’na sorduk, “7 ocak itibari ile yer teslimi yapılan Kağıthane dekovil projesinde 3 km’lik kazı çalışmalarının 1 ay gibi çok kısa sürede ve vatandaşların günlük hayatlarını minimum etkileyecek şekilde tamamlandı. Geriye sadece önemli kavşak geçişlerinin kazısı kaldı onu da Kağıthane belediyesi ile birlikte çalışarak tamamlayacağız. Çalışmalarımız gece-gündüz aralıksız devam ediyor ve Sadabad Kültür Merkezi Önüne doğru durmaksızın ilerliyoruz. Kağıthane Belediye’si ile uyumlu ve organize çalışıyoruz. Hattımız Eyüp Sultan Caddesi’nin Haliç tarafından başlayarak Kağıthane Metrosunun viyadüklerine kadar ulaşıyor ve Sadabad Kültür Merkezi önünde son buluyor. Hattın üzerinde 4 adet durak bulunacak ve ihtiyaç halinde durak eklenebilecek durumda olacak. Dekovil hattının rayları da özel üretim raylar olup onlarda elimize ulaştı ve hat imalatı çalışmaları gece-gündüz aralıksız devam ediyor. Tabi bir de bu işin tren kısmı var. Bu proje için Polatlı fabrikamızda ATALAR Makine tarafından yerli ve milli 2 adet dekovil lokomotifi ve 2 adet nostaljik vagon üretildi ve gördüğünüz gibi raylara indirilerek herkesin gurur kaynağı oldu. Biz ATALAR Makine –METRORAY olarak fabrikamızda hem tasarımlarını hem de imalat ve üretimini yapıyoruz. Bunun için bünyemizde çalışan geleceğe ışık tutan güçlü bir mühendis kadrosu ile çalışıyoruz. Dekovil treni ne kadar nostaljik olarak adlandırılsa da günümüz şartlarına uygun elektrikli motora sahip ve tamamen çevre dostu olarak çalışacak. Yani hem güneş enerjisinden faydalanacak hem de akülü çalışacak böylece karbon salınımı konusunda önemli bir katkı sağlayacak. Ülkemiz açısından daha da önemlisi bu tren A’dan Z’ye kadar yerli üretim olarak tasarlandı. Bu ülkemiz açısından çok büyük bir adım. Ben , ekip arkadaşlarım , fabrikamızda tren tasarım ve üretim ekibi ve firmamız bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Saraçoğlu, “Buradaki eski dekovil ile ilgili bilgi aktarayım size, bilindiği üzere Kağıthane demiryolu olarak 1914-1916 tarihleri arasında burada bir dekovil hattı bulunuyordu. Silahtarağa enerji santraline kömür temini için Karadeniz kıyısından kömür taşınıyordu. Bu hattın canlandırılması İstanbul ve tarihi öneme sahip Kağıthane için muazzam bir yatırım ve turizme katkısı olacağına inanıyoruz. Ülkemiz açısından bu hattın daha ayrı bir önemi var.” şeklinde konuştu.

Dekovil ihalesini METRORAY İNŞAAT ELEKTROMEKANİK SAN.TİC. A.Ş. firması 8.850.000.00 TL bedelle almıştı.

DEKOVİL HATTININ GENEL TARİHÇESİ

İlk yapıldığı dönemde “Haliç – Karadeniz Sahra Hattı” olarak anılan tramvay hattı, 1914 yılında İstanbul’da faaliyet gösteren Silahtarağa Elektrik Santrali’yle şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında kurulan demiryolu hattıdır. Faaliyete geçtiği ilk dönemlerde Zonguldak’tan çıkartılarak denizyoluyla İstanbul’a getirilen kömürü kullanan Silahtarağa Santrali, birinci dünya savaşı yıllarında kömür temininde sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Bu sebeple, işletmeci kuruluş olan Osmanlı Anonim Elektrik Şirketi en ucuz ve kısa yoldan kömür bulmak için birtakım çözüm önerileri geliştirmiştir. Sonuç olarak günümüzde Eyüp ilçesi sınırları içinde kalan Ağaçlı köyündeki linyit ocaklarından çıkartılan kömürün yeni ihdas edilecek bir dekovil hattıyla santrale getirilmesi yönünde karar alınmıştır. 1 Şubat 1915 tarihinde hattın ilk ayağı olan Silahtarağa – Ağaçlı arası dekovil hattının inşasına başlanmış ve ilk etabı kısa bir sürede tamamlanıp Temmuz 1915’te hizmete alınmıştır.

İhtiyaçlar doğrultusunda hattın uzaması gündeme gelmiş ve 20 Aralık 1916 günü hizmete giren ikinci etapla birlikte hattın günlük kapasitesi sekizer vagonlu yirmi dört çift katardan oluşmakta ve hat üzerinde günde ortalama 960 ton kömür taşınmaktaydı.

Göktürk ve Kemerburgaz’dan geçen hat, Kemerburgaz’da iki kola ayrılmaktaydı. 43 km uzunluğundaki hattın bir kolu Kağıthane Deresi’ni izleyerek Uzun Kemer’in altından geçip Ağaçlı köyünde Karadeniz ile buluşmaktaydı. Diğer kol ise Belgrad Ormanı’nın içinden geçerek Çiftalan köyünde Karadeniz’e ulaşmaktaydı. Hattın Karadeniz kıyısına ulaşan her iki ucu da 5 kilometrelik ilaveyle birbirine bağlanarak Kemerburgaz’ın kuzeyinde bir ring meydana getirilmiş ve 62 kilometre uzunluğunda bir tramvay hattı oluşturulmuştur.

Karadeniz sahra hattı tek yönlü olarak inşa edilmiş olduğundan işletmede karşılıklı yönlerden gelen trenlerin tıkanma yaşanmadan geçiş yapabilmesi için bazı bölgelerde cep hatları yapılmıştı. Ayrıca hat güzergahındaki arazi koşulları çok sayıda köprü yapılmasını gerektirmiştir.

Hat 1922’de Ticaret Bakanlığı’na, Cumhuriyet’in ilanından sonra ise İktisat Bakanlığı’na devredilmiştir. Hattın bazı kesimlerinin kullanımı 1956 yılına kadar devam etmiş ancak zaman içinde bu kullanım da azalmıştır. Günümüzde yer yer hattın ray kalıntılarına rastlansa da hattın çoğu toprağa gömülmüştür.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar