TCDD Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesinde

TCDD Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesinde
TCDD Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesinde
Abone Ol  


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın da üyesi bulunduğu Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği’nin(AUSDER) I. Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi Açılış Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan’ın teşrifleriyle 06 Mart 2019 Çarşamba günü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda gerçekleştirildi.

Bakanlığın bünyesinde TCDD’nin stant açtığı ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un da katıldığı törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turhan, teknolojik bir çağda yaşandığını belirterek geçen yüzyılda teknoloji alanında kaydedilen gelişmelerin dünyayı çok köklü bir şekilde etkilediğini söyledi.

2023 yol haritası oluşturuldu

Zamanla ulaşımın her türüne ve aşamasına iletişimin de ortak olmasıyla yeni bir ulaşım kategorisinin doğduğunu ifade eden Turhan, şöyle kaydetti:

“Adına kısaca ‘akıllı ulaşım’ dediğimiz, ‘bilişim destekli ulaşım’ diye de özetlenebilecek olan yeni kategori, özellikle kent yaşamında gündelik hayatın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Artık alışkanlık haline geldiğinden çoğumuzun farkına bile varmadığı birçok akıllı ulaşım uygulaması her an çalışmakta ve gerek sürücülere gerekse yolculara hizmet vermekte.”

Türkiye’de “tekerlek dönsün” anlayışıyla sadece memleketin her köşesine ulaşmayı hedefleyen çalışmalardan, bugün teknolojiyi yollara uyarlayan akıllı yollara gelindiğini anımsatan Turhan, yol, araç ve yolcu arasında karşılıklı iletişimin sağlanmasıyla ortaya çıkan “akıllı ulaşım sistemleri”nin Türkiye’de etkin kullanılabilmesi ve yurt geneline yaygınlaştırılması için 2023 stratejisinin belirlendiğini ifade ederek, Akıllı Ulaşım Sistemleri 2023 Stratejisi’nin eylem planıyla somutlaştırılarak yol haritasının oluşturulduğunu bildirdi.

Genel Müdür Ali İhsan Uygun’dan bilgi aldı

Birbirleriyle haberleşip ortak hareket eden araç ve yazılımların, yapılan hataları ve kazaların meydana gelme oranını azalttığını anlatan Turhan, akıllı ulaşım hizmetlerinin temelinde insana verilen değerin olduğunu belirterek, “Bakanlık olarak oluşturduğumuz ulaştırma politikalarıyla hayata geçirdiğimiz ve geçirmeye devam ettiğimiz akıllı ulaşım sistem ve teknolojileriyle en baştaki hedefimiz, ölümlü ve ağır yaralanmalı kazaları azaltmak.” diye konuştu.

Konuşmalar ve kurdele kesiminin ardından stantları ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’dan demiryollarındaki sinyalizasyon ve telekomünikasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar