Türkiye’nin İlk Yerli LED Ekran Fabrikası

turkiyenin ilk yerli led ekran fabrikasi
turkiyenin ilk yerli led ekran fabrikasi

Amasya Organize Sanayi Bölgesi içinde 2 bin 500 metrekare kapalı alanda kurulan Türkiye’nin ilk yerli LED (Light Emitting Diode) ekran fabrikası TAGLIG markasıyla üretim yapıyor.


Dijiled Görüntü Teknolojileri Sanayi Ticaret Limited Şirketi 2007 yılında ithal ederek satışa sundukları LED ekranlarını artık TAGLIG markası ile ve %100 yerli sermaye ile kendileri üretiyor. Amasya’da hayata geçirilen ve tamamen Türk mühendislerin AR-GE çalışmalarıyla üretime başlanan fabrikada Avrupa standartlarında üretilecek LED ekranlar tüm dünyaya ihraç edilecek.

Son dönemde inşa edilen stadyumların ve birçok televizyon kanalının LED ekranlarını üreten firma, dünyanın en büyükleri arasında yer alan İstanbul Yeni Havalimanı için toplamda 2 bin 500 metrekareyi bulan LED ekranların ihalesini de kazanarak üretimine devam ediyor.

Fabrika ilk kurulduğunda aylık 15 bin modül üretimi yaparken, devlet teşviklerinden yararlanarak, üretim kapasitesini aylık 65 bin modül’e çıkardı. Hedef 120 bin modül üretimi. İrlanda, İsrail, İran ve Rusya gibi ülkelerden siparişler alan firma, bu yıl ihracata başlıyor. (İlhami Pektaş)


İlk yorum yapan olun

Yorumlar