Yaklaşık 2 Yıldır Uçuşlara Kapalı Olan Siirt Havalimanı Açıldı

yaklasik yildir ucuslara kapali olan siirt havalimani acildi
yaklasik yildir ucuslara kapali olan siirt havalimani acildi

Türk Hava Yolları, Siirt uçuşlarına yeniden başladı. THY’ye ait Airbus A319 tipi yolcu uçağının TK2656 sefer sayısıyla gerçekleştirilen uçuşu törenle karşılandı. Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekilimiz Mehmet Ateş’in de katıldığı uçuşa ilgi yoğun oldu.


Havalimanında düzenlenen törende yaptığı konuşmada ​Siirt Valisi Ali Fuat Atik, 2 yılı aşkın süredir kapalı olan havalimanının yeniden uçuşa açılması için kentte yetkililer, basın mensupları ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle çalışma yürüttüklerini söyledi.

Siirt’te göreve başladığında karşılaştığı ilk problemin kapalı bir havalimanı olduğunu dile getiren Atik, “Derdimizi anlattık, derdimize çare bulmak için yollara düştük. Ankara’ya, İstanbul’a gittik. Çok şükür geçmişte yaptığımız mücadeleyi bugün uçağımızın piste teker değdirmesiyle taçlandırdık.” ifadesini kullandı.

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözü yere düşmedi. ‘Bu uçak buraya inecek.’ denildi ve sözünü yerde bırakmadık. Bu bizim için ayrı bir mutluluk.” diyen Atik, havalimanının uçuşa açılması için verdikleri mücadelenin mutlu sonuçlandığını vurguladı.​

​THY Genel Müdürü Bilal Ekşi yaptığı konuşmada THY’nin yapacağı uçuşlarla Siirt’i İstanbul’a ve 124 ülkedeki 306 uçuş noktasına bağlayacakları belirterek “Yolcularımızı emniyetli şekilde, dünyadaki saygınlığımıza yakışır şekilde ulaştırmak istiyoruz. Aslında bu son iki senenin hikayesi bu. O yüzden bu uçaklarla yüzde 100 değil, yüzde 110 emniyetli olarak inebileceğimizden emin olduktan sonra indik.” dedi.

DHMİ’nin Siirt Havalimanı’nda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Ateş şöyle dedi:

“Uçağın inerken süzülüş açısını veren cihazın altyapısı yapıldı. Havalimanının taksi yolu, çevre tel örgüsü, çevre yolları yapımı tamamlandı. Bunun üzerine uçuş yaptırdık. Bunların yanında localizerimiz hizmete geçti. Daha önceden burada uçakların iniş kalkışı için 1 adet VOR, 2 adet DME, 1 adet NDB zaten bulunuyordu. Bunlara ilaveten “only localizer” dediğimiz ILS’in de bir parçasını buraya monte etmiş olduk. Şu andaki iniş de diğer saymış olduğum cihazlardan daha hassas bir cihaz olan localizere göre oldu. Tüm bunların sonucunda çalışmalarımızı yayımladık.”

THY’nin DHMİ’nin tüm bu çalışmalarını taçlandırdığını belirten Ateş, “ Tüm çalışmalarımızda olduğu gibi bu konuda da desteklerini hiç esirgemeyip bizlere yol gösteren Muhterem Cumhurbaşkanı’mıza, Sayın Bakan’ımıza, Sayın Bakan Yardımcılarımıza; Çalışmalarını çok hızlı bir şeklide yürüten THY yönetimi ve Sayın Genel Müdürümüz Bilal Ekşi’ye teşekkür ediyorum. Katkılarından dolayı Sayın Vali’m, Sayın Milletvekillerim, Sayın Belediye Başkanı’ma ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Törenin ardından Siirt Havalimanı’nda incelemelerde bulunan Ateş bir süre personelimizle sohbet etti.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar