Ankara-Tahran Tren Seferleri Yeniden Başlayacak

ankara tahran tren seferleri yeniden baslayacak
ankara tahran tren seferleri yeniden baslayacak

Resmi temaslarda bulunmak üzere İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Muhammed İslami ile 8. Ulaştırma Karma Komisyonu Toplantısı’na katıldı. Toplantıda Tahran-Ankara ve “Tahran-Tebriz-Van tren seferlerinin yeniden başlatılması için mutabakata varıldı.


İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan ve Türkiye Demiryolu İdareleri arasında, BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) vagonlarının Türkiye sınırlarında hareketine ilişkin, İran Demiryolları tarafından hazırlanan Altı Taraflı Mutabakat Zaptı taslağının nihai hale getirilmesi için 2 ay içerisinde yine bir araya gelecekleri bilgisini paylaşan Turhan, Tatvan-Ankara demiryolu hattındaki inşa faaliyetlerinin tamamlanması bağlamında Tahran-Ankara ve Tahran-Tebriz-Van tren seferlerinin yeniden başlatılması hususunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Turhan, 14-15 Mayıs 2019’da Tahran’da bu trenlerin yeniden başlatılmasına ilişkin bir ön hazırlık toplantısı yapacaklarını ifade etti.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar