Batmanlılar Yetkililerden Raybüs İstiyor

Batmanlilar Yetkililerden Raybus istiyor
Batmanlilar Yetkililerden Raybus istiyor

Her gün ortalama 10 Bin kişinin seyahat ettiği Batman-Diyarbakır demiryolu’nda raybüs ile ucuz, hızlı ve güvenilir ulaşımın sağlanması talebiyle başlatılan imza kampanyası, ilgi görüyor. Toplumun farklı kesimlerinde de bu talebe destek geliyor.

Batman-Diyarbakır demiryolu’nda araç sayısını azaltarak hava kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunacak, vatandaşı yüklü yol masrafından kurtaracak ve güvenli seyahat etmesini sağlayacak raybüs ulaşımı için Batman’da kampanya başlattık. Zonguldak-Karabük,

Çatal-Tire, Kars-Akyaka, Malatya-Elazığ illeri arasında aktif halde olan raybüs ulaşımının, demiryolu’nda arasında da hayata geçirilmesini istiyoruz.

Batman-Diyarbakır demiryolu hattını raybüs hattına dönüştürülmesi talebimize toplumun farklı kesimleri de destek veriyor. Halkın Sesi Köşemizde kamuoyunun sesini sayfalarımıza taşıdık.

ASKON DESTEKLİYOR

ASKON Başkanı Selman Nasıroğlu “Raybüs talebini uzun zaman önce meyan etmiştik. Batman için gerçekten gerekli bir proje. Bu proje ile trafik sorunu da çözüme kavuşacak. Vatandaşlar hem ucuz hem de güvenli bir şekilde seyahat etme şansını bulacak. Yani bu konudaki düşüncelere katılıyoruz, raybüsün yapılmasını destekliyoruz”

RAYBÜS SİSTEMİNİ ARZULUYORUZ

MİSİAD Batman Şube Başkanı Namet Sırlan “Bu memleket hepimizin. Her alanda sahip çıkmak zorundayız. MİSİAD olarak sosyal, kültürel, sanatsal, sportif, mesleki, çevre, temizlik, eğitim, istihdam ve buna benzer her platformda destek sesi olacağız. Özellikle toplu taşıma araçlarının dışında RAYBÜS sisteminin acilen hayata geçirilmesini arzuluyoruz”

ÇEVREYE DUYARLI BİR SİSTEM RAYBÜS

Yüksek İnşaat Mühendisi Fatih Özmen “Raybüsler, dünya geneli ulaşımda oldukça yaygındır. Türkiye’de hali hazırda 91 raylı sistem otobüsü (raybüs) kullanılıyor. En önemli yanı, sürekliliktir. Hafif özelliğiyle demiryolunun kıvrak araçlarıdır. Diyarbakır-Batman arası için yapılacak raybüs sistemi, özelikle alternatif bir ulaşım sistemi oluşturacaktır. Çevreye duyarlılığı ve diğer taşıma türlerine göre daha güvenli olması raybüsle ulaşımı günümüz teknolojisinde zorunlu ihtiyaç haline getirmiştir”

HAVA KİRLİLİĞİNİ AZALTACAK BİR PROJE

İnşaat Mühendisi Kasım Doğu “Korna sesinin eksik olmadığı egzoz gazından etkilenen güzelim şehrimiz Batman. Direksiyon başındaki vatandaş bilse ki bastığı kornanın yaşlı insanların veya panik atağı olan bir vatandaşa ne çok zarar verebileceğinin farkında olsa basar mıydı o kornaya. Veya egzoz gazının havayı ne çok kirlettiğini ve sabah sporunu yaparken çıkardığı bu gazı ciğerlerine çektiğini bilseydi lüzumsuz ve kısa mesafelere araç ile gidermeydi. Hele hele Hava sirkülâsyonun olmadığı güzelim şehrimizde siz bir düşünün. Korkunç hastalıkların türediği ve neredeyse kanserin normal bir hastalık gibi yayılmaya başlaması ne yazık değil mi? Peki bu sorunları azaltmak minimuma indirmek için ne yapılmalı diye soranlar olacak. Trafiği azalta bilmek için toplu taşıtları daha fazla kullanmalıyız. Bir hayal edelim çalışma prensibinin elektrikle olduğu raybüslerin batmanımızın göz bebeği olan Diyarbakır caddesinde olduğunu güzel olurdu değil mi. Sabah işine gidecek olan vatandaşın veya okul yolunu tutan bir öğrencinin ücretsiz ve güvenli bir şekilde işine ve okuluna gittiğini. Güzel olurdu değil mi? Bir nebze de olsa bu sorunları rahatlata bilecek bir fikir raybüs”

KONFORLU BİR ULAŞIM ARACI

Şehir Plancısı Melek Atalay “Motorlu araç sirkülasyonunu azaltacak, özellikle hava kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunacak alternatif ulaşım sistemlerinin kentimizde de hayata geçirilmesini destekliyorum. Batman – Diyarbakır arasında bulunan mevcut demiryolu ağını daha işler hale getirmek gerek. Bunu raybüs sistemi ile yapabiliriz. Kısa mesafeli yolculuklarda vatandaşa daha ucuz ve daha konforlu bir yolculuk sunan raylı sistemlerin bu kent için isabetli sistem olacağını düşünüyorum”

DEMİRYOLU AĞI DA AKTİF HALE GELMİŞ OLUR

Mimar Veysel Özmen “Bu konuyu sonuna kadar destekliyorum. Çünkü Raybüs sayesinde Batman – Diyarbakır arasındaki mevcut demiryolu ağını daha aktif hale getirecektir. Bu sayede vatandaşa hem ucuz hem de konforlu seyahat etme avantajı sunacak. Özelikle bu bölgede trafik sorunu çözmek için Raybüs can damar olacak. Yetkililerin, biran önce projeler geliştirip, raybüsü aktif hale getirmesi gerekir”

UCUZ ULAŞIM ARACI

Jeoloji Mühendisi Öğrencisi Sinan Oruç “Batman hızla gelişen bir şehir olduğu için alternatif ulaşım araçlarının kullanılması gerekiyor. Bu alternatif yollardan Batman’a en uygun olanı bence Raybüs’tür. Raybüs hem hızlı, hem ekonomik hem de konforludur. Araç kargaşalığını azaltacak, hava kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunacak Raybüs’ün kentimizde de hayata geçirilmesini destekliyorum. Umarım biran önce Batman için çalışmalara başlanır”

İMZA VERMEK İSTEYENLER

Batman-Diyarbakır  demiryolu hattını raybüs hattına dönüştürülmesi talebi için imza atarak kampanyaya destekte bulunmak isteyenler Akyürek Mahallesi Petrol İş Caddesi No:1’de (Belediye Binası karşısı Geçit Büryan bitişiği) bulunan Batmansonsöz gazete ofisine giderek destek olabilirler.

(Batmansonsöz)

Günceleme: 16/04/2019 16:02

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar