TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Arıkan Orta Koridor Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

tcdd tasimacilik genel muduru arikan orta koridor yonetim kurulu uyeligine secildi
tcdd tasimacilik genel muduru arikan orta koridor yonetim kurulu uyeligine secildi

Orta Koridor olarak adlandırılan Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı (TITR) Uluslararası Birliğinin genel kurul ve çalışma grubu toplantıları Ukrayna’nın Başkenti Kiev’de düzenlendi.

“Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı (TITR) Uluslararası Birliği Yönetim Kurulunda değişikliğe gidildi”

Birliğinin yönetim kurulunda değişikliğe gidilerek TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün daimi üyesi olduğu birliğin yönetim kurulu üyeliğine Genel Müdür Erol Arıkan seçildi.

Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı (TITR) Uluslararası Birliği Genel Kurulu, TITR Birliğinin Yönetim Kurulu Yönetmeliğini onaylarken ayrıca genel kurulun aldığı kararla Kazakistan Şirketi Kaskor-Transservice AŞ Birliğin ortak üyeliğine kabul edildi.

“Orta Koridor’da petrol gazı taşınacak”

Kazakistan Demiryolları Genel Müdürü Sauat Mynbayev’in Başkanlığında düzenlenen Genel Kurul Toplantısında, 2019 yılı için tahıl, yağ bitkileri ve baklagiller, kükürt, kömür ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) taşımaları için rekabetçi tarife oranları onaylanarak ticari ve işletme konuları da görüşüldü.

“Güzergâhta taşımalar 3 kattan fazla artış gösterdi”

Genel Kurul üyeleri, TITR güzergâhında 2019 yılının ilk 3 ayında yapılan transit taşımaların geçen yılın aynı dönemine göre 2,9 kat, stratejik önemi bulunan Çin-Avrupa hattında ise 2,5 kat arttığını kaydetti. Aynı zamanda, söz konusu güzergâhta konteyner taşımaları 3 kattan fazla artış gösterdiği kaydedildi.

“ Turkestan gemisinin ilk seferi”

Ayrıca, 16 Nisan 2019 tarihinde düzenli konteyner taşımacılığı kapsamında, Kazakistan tahılı ile Lianyungang limanından transit olarak gelen Çin malları (elektronik eşyalar, kumaş, diğer tüketim malları) yüklü konteynerleri taşıyan “Turkestan” adlı Kazak feeder gemisi Aktau limanından Bakü limanına ilk seferine sevk edildi. Söz konusu seferlerin haftalık olarak yapılması kararlaştırıldı.

TITR Birliği üyeleri, TITR (Orta Koridor) üzerinden 2019 yılın birinci çeyreğinde taşınan yük hacimlerini de inceledi. Birlik, Hazar Denizinde Aktau – Bakü (Alat) limanları arasında feeder gemilerinin kullanılmasıyla doğrudan demiryolu – su hattında konteyner taşımalarının organizasyonu ile ilgili konularda anlaşma sağladı. Ayrıca, TITR güzergâhında konteyner trenlerinin teşkilinde, yük taşımalarının organizasyonunda taraflar arasındaki işbirliği vb. konular görüşülerek karara bağlandı.

tcdd tasimacilik genel muduru arikan orta koridor yonetim kurulu uyeligine secildi
tcdd tasimacilik genel muduru arikan orta koridor yonetim kurulu uyeligine secildi
Armin

sohbet

1 Comment

  1. kurumun üst yönetiminde kurumun uzmanlık dalında en duayen geçmişinde en başarılı sevilen sn arıkana bu ek görevin alması isabetli olup çok başarılı olacağından eminiz

Yorumlar