Türkiye ve İran Arasında Ulaştırma Alanında Mutabakat Zaptı İmzalandı

turkiye iran arasinda ulastirma alaninda mutabakat zapti imzalandi
turkiye iran arasinda ulastirma alaninda mutabakat zapti imzalandi

İranın başkenti Tahranda resmi temaslarını sürdüren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “ABDnin İrana yönelik tek taraflı ambargo koyması, iki ülke insanlarının uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarına zeval getirmemek şartıyla bizi çok fazla etkilemeyecektir. Ayıca sadece iki ülke arasında değil, iki ülkenin üçüncü ülkelerle olan ticaretindeki gelişmelerin sağlanması konusunda da ortak irade ve kararlılığımızı ortaya koyduk.” dedi.

Tahran’da düzenlenen “Türkiye-İran 8. Ulaştırma Karma Komisyonu Toplantısı”na katılan Turhan, toplantı sonrası İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Muhammed İslami ile iki ülke arasında ulaştırma ve taşımacılık alanında bir dizi iş birliğini öngören mutabakat zaptını imzaladı.

Atılan imzalar sonrası iki bakanın katılımıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

Turhan, Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin en kapsamlı şekilde ele alındığı karma toplantının 8’incisini gerçekleştirdiklerini belirterek, ilişkilerin ikili ve kurulan bölgesel mekanizmalar çerçevesinde her geçen gün daha da geliştiğini söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, “Ülkelerimiz arasındaki diyalog ve çok yönlü iş birliğinin, halklarımızın menfaatleri doğrultusunda derinleşmesi için ortak irademiz mevcuttur.” dedi.

Ulaştırma alanındaki iş birliğimiz önemli

Türkiye ile İran arasında ulaştırma alanındaki iş birliğinin gelişmesinin 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine de hizmet edeceğini kaydeden Turhan, “Ticaretin can damarlarından biri olan ulaştırma alanındaki iş birliğini geliştirmemiz ve mevcut sorunların çözümü için çaba sarf etmemiz önem arz etmektedir. Ülkelerimiz arasındaki demiryolu yük ve yolcu trafiğinde sürdürebilirlik oldukça önem arz etmektedir. Ulaştırma alanındaki çalışmalarımız tüm alanlarda hız kesmeden devam ediyor.” diye konuştu.

Ulaştırma modlarının tamamını kapsayacak ortak fayda temelli çalışmalar için daha ciddi adımların atılması gerektiğini vurgulayan Turhan, şöyle devam etti:

“Dünyanın en değerli toprakları olan bölgemizin içinden geçtiği bu zor dönemde atılacak her adım sadece ülkelerimiz için değil, bölgesel anlamda da etkili olacaktır. Tüm çalışmalarımızı bu hakikat ışığında tamamlamak durumundayız. Türkiye ile İran bu coğrafyada kadim medeniyetleri olan iki dost ülkedir. Bu güne kadar uluslararası hukukun ışığında, iki ülke insanlarının menfaatlerini koruma konusunda iki devletin kararlı bir iradesi vardır.”

İki ülke cumhurbaşkanlarının ticaretin gelişmesi ve 30 milyar dolarlık hedefe ulaşılması konusundaki talimatları doğrultusunda ulaştırma alanında her türlü yatırımı karşılıklı güven, ortak payda ve komşuluk hukuku temelinde gerçekleştirmek amacıyla Tahran’da bulunduğuna işaret eden Turhan, sağlanan mutabakatların bu hedefe hizmet edeceğini söyledi.

Turhan, ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararıyla ilgili olarak ise şunları kaydetti:

“ABD’nin tek taraflı ambargo koyması, iki ülke insanlarının uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarına zeval getirmemek şartıyla bizi çok fazla etkilemeyecektir. Ayıca sadece iki ülke arasında değil, iki ülkenin üçüncü ülkelerle olan ticaretindeki gelişmelerin sağlanması konusunda da ortak irade ve kararlılığımızı ortaya koyduk.”

İran ile Türkiye arasındaki 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi gerçekleşebilir

İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Muhammed İslami de, iki ülkenin taşımacılık ve ulaştırmadan sorumlu bakanları olarak yaptıkları toplantılarda bu konularda önemli mutabakatlar sağladıklarını aktararak “İran ile Türkiye arasındaki 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi, sağlanan bu koordinasyon ve çalışmayla gerçekleşebilir bir hedeftir.” dedi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar