Türkiye’nin Otomobili Elektrikli SUV Olacak

turkiyenin otomobili elektrikli suv olacak
turkiyenin otomobili elektrikli suv olacak

Türkiye’nin yerli otomobil hayali gerçek oluyor. Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek otomobil 2022’de yollara çıkacak. Üretilecek ilk model yüzde 100 elektrikli bir SUV olacak. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, aracın tasarım aşamasında sona yaklaşıldığını takvime göre 2021 sonu, 2022 ilk çeyreği gibi homologasyon çalışmalarının tamamlanacağını söyledi. Karakaş, Türkiye’nin otomobilin fikri ve endüstriyel mülkiyet hakkının tamamen TOGG’a yani Türkiye’ye ait olacağının altını çizdi.


AKILLI FABRİKADA ÜRETİLECEK
Yerli otomobilin akıllı bir araç olduğunu ifade eden Karakaş, bu akıllı aracı üretecek akıllı fabrikanın inşaatına da bu yıl içinde başlayacakları bilgisini verdi. 2022’de dünyada yüzde 100 elektrikli 60’ın üzerinde yeni modelin piyasaya çıkacağını söyleyen Karakaş, şöyle devam etti: “Bizim kendimize koyduğumuz hedef 2022’de aracımızın piyasaya girmiş olması. Çünkü bu tarihten itibaren piyasa yavaş yavaş elektrikli araçlar ile dolmaya başlayacak. Batıdaki ülkelerle aramızda bir açık olduğunu söyleyemeyiz. Hatta şunu şöyleyebilirim, bizim otomobilimiz 2022’de piyasaya çıktığında Avrupa kıtasında geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk elektrikli SUV olacak. Yarış henüz başlıyor. Başlangıç çizgisine gelen şirketler hemen hemen aynı hizadalar.” Yerli otomobilin rakiplerinin 100 yıllık markalar olmadığını söyleyen Karakaş, Çin’deki startup’lara dikkat çekti. Karakaş, “Çin’de otomobilin kendisinden çok yaratacağı ekosistemden pay almak için çalışan bizim gibi 500 StartUp var. Rakibimiz Çin’dekiler gibi hızlı, yalın ve çevik, elektrik- elektronikten, bağlantılı cihazlardan ve akıllı uygulamalardan anlayanlar şirketler” şeklinde konuştu.

20 BİN KİŞİYE İSTİHDAM 50 MİLYAR EURO KATKI
Yerli otomobil projesinin harekete geçireceği ekosistemin 15 yıl içinde GSMH’ya 50 milyar euro katkı sağlayacağını anlatan Karakaş, “Cari açığa olumlu katkısı 7 milyar euroyu istihdama katkısı ise doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişi olacak” dedi. (Sabah)


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar