Artırılmış Gerçeklik Köprü Tasarımını Değiştirecek Mi?

artirilmis gerceklik kopru tasarimini degistirecek mi
artirilmis gerceklik kopru tasarimini degistirecek mi

Modern köprülerin yapımı inanılmaz derecede heyecan verici ve benzersiz olabilir. Bu seviyede mühendislikle ilgili ilginç şeylerden biri, sürekli değişmesi ve gelişmesi ve bugüne kadar 21. yüzyılın en inanılmaz köprülerinden bazılarına yansıması. Üstelik daha heyecan verici olsansa, günümüzde hala yeni olmamız ve köprü mühendisliği alanında çığır açacak gelişmeleri bekliyor olmamız.

Burada, artırılmış gerçekliğin bu yeniliğin bir kısmı ile devreye girip girmeyeceğini merak ediyoruz. Şu anda, AR’yi çok umut verici bir teknoloji olarak anlıyoruz, ancak bu büyük ölçüde birkaç ilgi alanıyla sınırlı. Mesela modern artırılmış gerçeklik ile aşina olan birileri için , şu örnekler verilebilir:

Ev tasarımı – ev tasarımı artırılmış gerçeklik için süpriz biçimde popüler olmuştur. AR ile ne yapılabileceğini hayal ederken en çok düşünecek şey olmadığı gibi, ana akım AR ortaya çıkmadan önce sanal gerçeklikte herhangi bir sıçrama yapmamıştı. Ancak, AR teknolojisinin neredeyse tamamının servis sağlayıcılarının mobil cihazlarada ev tasarımının çeşitli yönlerinin kullanıldığı uygulamalar sunduklarını görmeye başladık. Kullanıcıların teknolojilerini kullanarak evlerinde mobilya ve dekorasyonları görselleştirmelerine deneme-yanılma yoluyla oluşturmalarına ve evden satınalmalarına imkan sağlayan deneyimler oluşturdular. Bu alanda tüm ev ortamının tasarlanabileceği gelişmeler bekliyoruz.

Oyun -Bu teknoloji için ilk büyük sıçrama bir avuç dolusu mobil uygulama bir kaç yıl içinde geldi ve hala çok popüler: Pokémon GO, Stack AR, ve diğerleri İOS ve Play Stor da bulabileceğiniz bir kaç tanesi. VR’yi( sanal gerçeklik) kullanan bazı oyunlarında AR’ı benimsemesiyle ,bu aynı zamanda birçoklarının daha fazla yenilik görmeyi beklediği bir alan. Çoğu VR oyunu çok karmaşıktır, ancak öne çıkan bazı çevrimiçi ve mobil oyunlar AR için uygun olabilir. Bu konuda tipik bazı poker oyunları içinde aynı şeyi söylayabilirz. Kumar oyunları bir yana VR’yi kullanan strateji, atış ve inşaat temelli oyunlar da geçiş yapabilir.

Şimdi, basit, ev içi ve eğlence ile büyük ölçekli mimarlık ve mühendislik uygulamalarında sıçrama olacak gibi görünüyor. Bahsedilen örneklerin dışında köprü tasarımı da AR kullanılan alanlardan biri olabilir mi?
Cevap kesinlikle evet. Arttırılmış gerçeklik şu an için basit ev uygulamalarında kullanılmakla birlikte yakın gelecekte daha büyük ve önemli alanlarda kullanılacak. Gerçekte şu anda inşaat alanında çığır açan uygulamalarda kullanılmakta. AR inşaat alanında görsel proje planlama, otomatik ölçümleme, proje uyarlama, yerinde proje bilgilendirme gibi uygulamalar bulunmaktadır. Köprü mühendisliği alanında henüz bir gelişme duymasakta bunun bir zaman meselesi olduğu görünüyor.

Bunun nasıl olacağı konusunda kafası bulanık olanlar bulunabilir ama açıklaması oldukça kolay. AR ev dizaynı ya da kumar makinası için kolayca uygulanabilir çünkü çevremizdeki gerçek dünyadan esinlenir. Şimdilik bunu yapmak için fırsatların çoğu telefonlarımızdan geliyor – ancak kısa sürede, teknolojiyi daha çok yönlü hale getiren AR gözlükleri gelecek. Gerçek dünyada ve daha büyük uygulamalarla kullanmak daha kolay olacaktır.

Bu, bir inşaat projesi üzerinde çalışan kişilerin – veya özellikle bir köprü – AR gözlük takmak ve projeyi sanal olarak görmelerinin mümkün olacağı anlamına gelir.Bu bir kişinin görüş alanı içerisinde görünür veri ve bilgiler içerebilir; gelecekte inşaa edilecek bir köprünün boş uzayda ayrıntılı bir görüntüsünü görmeleri anlamına gelir, bir uygulama ile projenin daha küçük parçaları için talimatlar verilebilir.

Gelecekte bu köprü tasarımı ve inşaatı yöntemlerini değiştirebilir ve inşaat alanında bu yüzyılda gördüğümüz gelişmeler gelişim ve yeniliğin sadece başlangıcı olabilir.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.