Basmane Tren Garında Atatürk Defilesi Projesi

basmane tren garinda ataturkun izmire gelisi anisina ataturk defilesi projesi
basmane tren garinda ataturkun izmire gelisi anisina ataturk defilesi projesi

📩 13/11/2020 08:52

İzmir Basmane Tren İstasyonunda Atatürk’ün İzmire Gelişi 10 Eylül 1922 TCDD kuruluşu anısına ‘İlk Adım’ Atatürk defilesi yapılması için proje, TCDD Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.

‘İlk Adım’ Atatürk Defilesi Projesi, Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi kurucusu modacı Hüseyin Özkan tarafından hazırlanmıştır. Genel organizasyonda hizmet verecek 90 kişi, koleksiyon sayısı 300 adet, 30 manken yer alırken defile süresi 90 dakika olacaktır.

ataturk kiyafetleri

HÜSEYİN ÖZKAN’IN BİYOGRAFİSİ

1950 Kırşehirli doğumlu olan Hüseyin ÖZKAN, 1961 yılında İstanbul Beyoğlu’nda tanınmış terzilerin yanında mesleğine başlamıştır.

1968 yılında İstanbul Terzilik Tekâmül Enstitüsünü bitiren Modacı Hüseyin ÖZKAN, 1969 Yılında İngiltere Terzilik Akademisinde Modelistlik, Stilistlik Desinatörlük Eğitimi de alarak mesleğini geliştirdi.

1971 yılında kendi atölyesini açan Modacı Hüseyin ÖZKAN Merhum gazeteci- yazar Abdi İPEKCİ, Şehr-i Muharrir Burhan FELEK, Milliyet Gazetesi Başyazarı Çetin EMEÇ, Gazeteci yazar Fahrettin PAKKAN, Danışma Meclisi Üyesi Mustafa YÜCEL Gibi değerli gazeteciler, müşterileri arasında yer aldı.

Ürdün Kralı Hüseyin, müteveffa Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’a diktiği Kıyafetlerle, uluslararası alanda da ün yapan Modacı Hüseyin ÖZKAN’IN, hazırladığı kıyafetlerden dolayı bir çok takdir plaketi ve belgesi bulunmaktadır.
1976 yılında Mesleki bir dergide” Atatürk ve Şık Giyim” üzerine yazısı yayınlanan Modacı Hüseyin ÖZKAN, 20 Yıla yakın arşiv çalışmaları ile Atatürk’ün kıyafetleri ve günümüze stilize ettiği Türk örf ve adetlerine uygun kıyafetleri, geniş bir giyim koleksiyonunu oluşturmaktadır.

İZİN BELGELERİNDEN ALINTI

Milli Güvenlik Konseyinin, 16 / Aralık / 1980.Tarihli Genel Kurmay Başkanlığı, 1, Ordu ve Sıkı Yönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinin 7130-2383-80 İD sayılı ve İstanbul Emniyet ve Merkez Komutanlığı, K.K.1.Batı Garnizon Komutanlığı, Sıkı Yönetim Harekat Şube Müdürlüğü, Beyoğlu Kaymakamlığının imzalarını taşıyan belgelerle verdiği özel izinle kurulan “Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi”,Atatürk’ün şıklığını, Kıyafet İnkılabını ,askeri kıyafet kültürünün bütün dünyaya, konferanslarla, basın toplantılarıyla, sanat ve moda etkinlikleriyle anlatmak ve Atatürk’ün müzelerde bulunan kıyafetlerinin de orjinaline uygun olarak yenilenmesini sağlamak için askeri ve sivil terzi olarak izin verilmiştir.

“Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi”nin “Kültür, Sanat ve Moda Etkinlikleri Sorumlusu “olarak Atatürk’ün müzelerde bulunan kıyafetlerinin orjinaline uygun olarak yenileyen Modacı Hüseyin ÖZKAN’ın, Türkiye’nin dört bir yanındaki müzelere hazırladığı Atatürk kıyafetleri, en nadide köşelerde sergilenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*