En Güzel Muhabbetler Trende Yapılır

en guzel muhabbetler trende yapilir
en guzel muhabbetler trende yapilir

Turistik Doğu Ekspresi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un teşrifleriyle, 29 Mayıs 2019 Çarşamba günü saat 19.00’da tarihi Ankara Garı’nda gerçekleştirilen törenle ilk seferine uğurlandı.


Törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcıları Nadir Alparslan ve Özgül Özkan Yavuz, resmi bir ziyaret için ülkemizde bulunan İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve İran Demiryolları Genel Müdürü Sacid Rasouli, Sivas Milletvekili Habib Soluk, Kars Milletvekili ve eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Erzincan Milletvekili ve eski TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve diğer Milletvekilleri katıldı.

ERSOY: “Amacımız, Yerli ve Yabancı Turiste Hizmet Eden Bir Sefer Haline Getirmek”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada, 2023 turizm hedeflerini revize ettiklerini ve hedefi yakalayabilmek için turizmin tüm illere yaygınlaştırılmasını ve çeşitlendirilmesini istediklerini söyledi. Turistik Doğu Ekspresi’nin bu kapsamdaki projelerden biri olduğunu ifade eden Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın birçok yerinde çok ünlü turistlik tren seferleri var. Bu proje 50 noktada birer ikişer dakika durmak yerine, gidişte 3 ve dönüşte 2 noktada uzun süreli durarak, sadece Kars’ın değil ara noktalardaki il ve ilçelerin de turizmden tam anlamıyla faydalanmasını sağlamak için geliştirildi. Tren yolcularımız, uzun konaklama sürelerinde, hem bölge acentelerinin hem de tur operatörlerinin organize ettiği turlarla buraları da çok detaylı gezme şansına sahip olacaklar. Oranın gastronomisini yakalayacaklar, alışveriş imkanı bulacaklar.”

Ersoy, bunun bir başlangıç olduğunu, zamanla daha ileri aşamalara geçileceğini anlatarak, “Sayın Ulaştırma Bakanımız ile konuştuk. Şu andan itibaren gün aşırı hareket ediyor ve 2 vagon daha alma kapasitesi var. İlk etapta, talep geldiği sürece 2 vagon ilave edilecek ve daha sonra günlük sefere dönüştürülecek. Belli bir süre sonra da başka sefer noktalarını devreye alacağız. İnşallah Turistik Van Gölü Ekspresi, sonrasında Turistik Diyarbakır Ekspresi gibi yeni rotaları da katacağız. Yıl içinde bunları oturtmayı planlıyoruz. Komşu ülkelerle bu turistik tren seferlerini nasıl bağlayacağımızı planlayacağız. Turistlik tren Türkiye ile sınırlı kalmasın istiyoruz. Üçüncü aşamada, bunu komşu ülkelere de giden tren seferleri haline nasıl getiririz diye çalışacağız.” dedi.

DURSUN: “Katkı ve Gayretlerinden Dolayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanı’na Teşekkür Ederim”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun ise ilk seferine 15 Mayıs 1949 tarihinde başlayan Doğu Ekspresi’ni Turistik Doğu Ekspresi Treni’ne dönüştürme çalışması yaptıklarını ifade etti.

Trenin güzergâhı ve yolculuk sürelerinden de bahseden Bakan Yardımcısı Dursun, Turistik Doğu Ekspresi Treni’nin ortaya çıkışındaki katkı ve gayretlerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na teşekkür etti.

UYGUN: “Demiryollarının Turizme Katkısı Yeni Bir Boyut Kazandı”

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, 2003 yılından beri uygulanan demiryolu öncelikli ulaştırma politikalarıyla demiryollarının büyüyüp geliştiğini ifade ederek, “Bu gelişmelerin sonucu olarak, doğudan batıya, kuzeyden güneye ülkemizin her yerinden vatandaşlarımız demiryolu istiyor, tren istiyor. Biraz sonra ilk seferi için uğurlayacağımız “Turistik Doğu Ekspresi” de vatandaşlarımızdan gelen talebin karşılanmasına yönelik çalışmalarımızdan birisidir.” dedi.

Uygun, Tarih boyunca kıtalararası köprü görevini gören Osmanlı Coğrafyasındaki seyahat olgusunun da, bir buçuk asır öncesinden başlayan ve üç kıtada inşa edilen demiryollarıyla ivme kazandığını kaydederek, “Özellikle Şam-Medine arasında develerle 40 günde gerçekleşen seyahat süresini 3 güne indiren Hicaz demiryolu, kazanılan güç ve itibarın yanı sıra inanç turizmini de geliştirdi.

Yıllar yılı sevinç ve hüzünlere tanıklık eden gar ve istasyonlarımızdan hareket eden trenler, Cumhuriyet Döneminde de vatandaşlarımızın yegâne ulaşım aracı oldu.

Hem dinlenmek hem de civar şehir ve kasabalardaki tarih, doğa ve kültürel zenginliklerini görmeleri için işletilen Tenezzüh Trenleri de demiryollarımızın turizmde farkındalık oluşturan bir hizmetiydi.” diye ifade etti.

Demiryollarının turizme olan katkısının, son yıllarda sektörün gelişmesine bağlı olarak yeni bir boyut kazandığını vurgulayan Genel Müdür Uygun, “Halen nüfusumuzun yüzde 40’ına hizmet eden ve başarıyla işlettiğimiz yüksek hızlı trenlerimiz, turizm başta olmak üzere uğradıkları şehirleri ekonomik, sosyal ve kültürel alanda geliştirdi. Halkın seyahat alışkanlığını değiştiren Yüksek hızlı trenlerimiz ile hiç seyahat etmeyenler seyahat etmekte ve seyahat sıklığı artmaktadır.

Yüksek hızlı trenlerimizin yanı sıra ülkemizde değişen turizm olgusuyla birlikte konforlu konvansiyonel yolcu trenlerimize de büyük talep artışı yaşanmakladır.

Dünyanın en iyi rotalarının başında gelen Ankara- Kars arasında işlemekte olan Doğu Ekspresi’nin bunların başında geldiği hepinizin malumlarıdır.” dedi.

Mevcut Doğu Ekspresi’nin yolcularının, Anadolu’nun büyüleyici güzelliklerini tren penceresinden resmetmenin doyumsuz keyfini yaşadığı değerlendirmesinde bulunan Uygun, “Söz konusu trenimize olan talep artışının karşılanamaz boyuta ulaşması üzerine yeni bir tren ihtiyacı doğduğundan, Sayın Bakanlarımızın talimatlarıyla “Turistik Doğu Ekspresi” sefere konulmuştur.” diye kaydetti.

“En Güzel Muhabbetler Trende Yapılır”

Seyri boyunca Ankara-Kars güzergâhında bulunan tüm şehir ve kasabaların güzelliklerini sunacak yeni trenin, rayda giden bir otel konforuyla yolcuların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde teşkil edildiğini bildiren TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Hepimizin malumlarıdır ki; en güzel muhabbetler trende yapılır, en güzel dostluklar trende kurulur, en güzel çaylar da trende içilir…

Turistik Doğu Ekspresi’nin hayırlı olmasını diliyor, trenimizle seyahat edecek yolcularımıza da keyifli yolculuklar diliyorum.” diye konuştu.

ARIKAN: “Tamamen Turizm Odaklı, Yepyeni Bir Konsept”

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Erol Arıkan’da, turizm amaçlı seyahat ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yepyeni bir konsept ile tamamen turizm odaklı Turistik Doğu Ekspresi’nin vatandaşların hizmetine sunulduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Erol Arıkan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’a katkılarından dolayı plaket takdim etti. Bakan Ersoy ve diğer katılımcılar, “Turistik Doğu Ekspresi” yazılı tabelayı imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Turistik Doğu Ekspresi’ni ilk seferine uğurladılar.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ

Mevcut Doğu Ekspresi’ne artan yolcu talebinin karşılanması, halkımıza daha iyi hizmet sunulması ve iç turizmin artırılmasına yönelik olarak; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak çalışması sonucu Ankara-Kars-Ankara arasında turizm amaçlı Turistik Doğu Ekspresi sefere konuldu.

Ankara’dan Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, Kars’tan da Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri işletilecek tren, Ankara’dan saat 19.55, Kars’tan saat 23.55’te hareket edecek.

Turistik Doğu Ekspresi, yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilmeleri için Ankara’dan Kars yönüne gidişte Erzincan, İliç ve Erzurum istasyonlarında, Kars’tan Ankara yönüne gelişte ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında yeterli süre bekleyecek.

120 YOLCU KAPASİTELİ

Ankara-Kars arasındaki parkurunu 32 saatte tamamlayacak Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşuyor.

120 kişi kapasiteli ve tamamı yataklı vagondan oluşan trende bilet fiyatı: 1 odada tek kişi seyahat edilmesi durumunda 400 TL, 1 odada iki kişi seyahat edilmesi durumunda kişi başı 250 TL olacak.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar