Köprü Cezasına Af Hurda Araç İndirimine Artış Geldi

kopru cezasina af hurda indirimine artis geldi
kopru cezasina af hurda indirimine artis geldi

AK Parti, aralarında köprü geçiş cezalarına affı ve hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya yükseltilmesini de içeren yeni torba kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu. Teklifte yer alan önemli maddelerden biri, araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olan araçların 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçmesi sebebiyle oluşan binlerce liralık para cezalarından affedilmesini içeriyor.

Tahsil edilen köprü cezaları iade edilecek

Araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 1 Ocak 2019’dan sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçen kişilere verilen idari para cezalarının tahsilatından, yapılmış itirazlar ve açılmış davalardan feragat edilmesi halinde vazgeçilecek. Bu cezalar kapsamında tahsil edilen para cezaları da kanun yürürlüğe girdikten sonraki ikinci ayın sonuna kadar başvurulması hâlinde takip eden üçüncü ayda iade veya reddedilecek.

ÖTV indirimi 15 bin liraya çıkarılacak

Bir diğer önemli düzenleme de hurda araçta. 16 ve daha büyük yaştaki otomobil, panelvan, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, TIR çekicisi gibi araçların hurdaya çıkarılmasına bağlı yeni araç alımında ÖTV indirimi 10 bin liradan 15 bin liraya çıkacak. Söz konusu rakam üst sınır olarak belirlenirken hâlihazırda 10 bin lira olarak uygulanıyordu.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.