TCDD Bilet – Turistik Doğu Ekspresi Bileti Nereden ve Nasıl Alınır?

tcdd bilet turistik dogu ekspresi bileti nereden ve nasil alinir
tcdd bilet turistik dogu ekspresi bileti nereden ve nasil alinir

TCDD Bilet – Turistik Doğu Ekspresi Bileti Nereden ve Nasıl Alınır? : TCDD bilet nasıl alınır? Tren bileti almak içine ne yapmalıyım? TCDD tren bileti almanın yolları nelerdir? Hızlı tren bileti nasıl alınır? sorularının cevabı haberimizde… Doğu Ekspresi Bileti Al diye yaptığınız aramalarda pek çok yanlış bilgi alabilirsiniz. Bu işlemi daha kolay ve hızlı yapmak için yazımızı okumaya devam edin.TCDD hatlarında şu an için sadece TCDD Taşımacılık A.Ş’ ye ait trenler yolcu taşımacılık yapmakta olup TCDD’nin serbestleşmesi ile birlikte artık özel şirketlerde TCDD hatlarını (demiryolunu) kullanarak kendi trenlerini işletmeye başlayacak. Sizlere TCDD Taşımacılık A.Ş trenlerine nasıl bilet alınır bunu anlatacağız.

TREN BİLETİ NASIL ALINIR?

Tren bileti almak için aşağıdaki yöntemler bulunmaktadır. Bunları kısaca sizlere anlatacağız.

 • Elektronik Yolcu Bilet Satış-Rezervasyon Sistemi yani kısaca EYBİS bu yöntem ile internetten biletinizi kredi kartınız ile indirimli olarak alabilirsiniz. İnternetten Tren Bileti almak için TIKLAYIN.
 • Tren bileti almanın ikinci yöntemi ise klasik TCDD gişelerinden biletinizi görevliden almaktır. Bunun için ise trenin hareket günü ve saatinden trenin yoğunluğuna göre Gar/İstasyona gidip tren biletinizi alabilirsiniz. TCDD Bilet satışı yapılan gişelerin çalışma saatlerini ve telefon numaralarını öğrenmek için TIKLAYIN.
 • TCDD Tren bileti almanın üçüncü yönetimi ise Çağrı merkezini aramaktır. TCDD çağrı merkezi telefon numarası 444 8233 (444 TCDD) dir.
 • Biletlerinin aynı banka atmleri gibi gar ve istasyonlarda bulunan trenmatiklerden de kendiniz kolaylıkla alabilirsiniz. Trenmatik bulunan gar ve istasyonlar ise şunlar;
trenmatik bulunan istasyonlar
trenmatik bulunan istasyonlar
 • Bilet almanın beşinci yöntemi ise TCDD ile anlaşması olan acentelerdir. İllere göre TCDD bileti satışı yapan acenteleri öğrenmek için TIKLAYIN.
 • Tren bileti almanın son yönetimi ise PTT şubeleri olup PTT Genel Müdürlüğü ile yapılan sözleşme gereğince online sisteme açık olan ve sisteme dahil edilen PTT şubelerinden bilet işlemleri (satış, iade, değişiklik) yapılmaktadır. TCDD bileti satışı yapan PTT şubeleri için TIKLAYIN

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ SEFER SAATLERİ

Ankara’dan pazartesi, çarşamba ve cuma; Kars’tan da çarşamba, cuma ve pazar günleri işletilecek tren, Ankara’dan saat 19.55’te, Kars’tan saat 23.55’te hareket edecek.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA BİLGİ

Ankara-Kars arasındaki mesafeyi 32 saatte tamamlayacak trende 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı olmak üzere 9 vagon bulunuyor.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ BİLETİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Ankara’dan pazartesi ve çarşamba günleri saat 19.55’te, Kars’tan ise çarşamba ve cuma günleri saat 23.55’te hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatları ise 1 odada tek kişi seyahat edilmesi durumunda 400 TL, 1 odada iki kişi seyahat edilmesi durumda kişi başı 250 TL olacak.

Ankara Kars Arası Doğu Ekspresi Rotası ve Haritası

Doğu Ekspresi Video – İliç Manzarası

Doğu Ekspresi Bilet Soru ve Cevaplar

Bir de yataklı vagonda iki tuvalet var. Kuşetli ve pulman vagonlarda yolculuk eden kişi sayısı fazla olduğundan durum değişebilir.Doğu Ekspresi TCDD Taşımacık AŞ tarafından işletilen ve dizel lokomotifle çekilen koltuklu ve yataklı yolcu ve restoran vagonlarında oluşan bir trendir.RayHaber tarafından hazırlanan interaktif Doğu Ekspresi Haritasına erişmek için tıklayınız

Ankara’dan çıkıp, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Kars’a ulaşıyor. Merkez istasyonlarda 5- 10 dakika bekleyen Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor ve ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor ve aşağıdaki ana istasyonlarda duruyor:

 • Ankara
 • Kayseri
 • Sivas
 • Çetinkaya
 • Erzincan
 • Erzurum
 • Kars


RayHaber tarafından hazırlanan interaktif Doğu Ekspresi Haritasına erişmek için tıklayınız

Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergahında sefer yapan ve 1310 km‘lik yolu 24.5 saatte (1 gün 30 dakika) tamamlayan Doğu Ekspresi pek çok istasyonda durmakta. Duruşlar dahil ortalama hız yaklaşık olarak 55 km/saat. Trenin ulaştığı azami hız ise 80 km/saat.RayHaber tarafından hazırlanan interaktif Doğu Ekspresi Haritasına erişmek için tıklayınız

Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergahında sefer yapan ve 1310 km‘lik yolu 24.5 saatte (1 gün 30 dakika) tamamlayan Doğu Ekspresi pek çok istasyonda durmakta. Duruşlar dahil ortalama hız yaklaşık olarak 55 km/saat. Trenin ulaştığı azami hız ise 80 km/saat.RayHaber tarafından hazırlanan interaktif Doğu Ekspresi Haritasına erişmek için tıklayınız

Doğu Ekspresi Ankara Kars arasındaki seferini yaklaşık 24 saat 30 dakika içerisinde tamamlamaktadır.RayHaber tarafından hazırlanan interaktif Doğu Ekspresi Haritasına erişmek için tıklayınız

Doğu Ekspresi Ankara’dan çıkıp, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Kars’a ulaşıyor. Merkez istasyonlarda 5 – 10 dakika bekleyen Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17:55‘te kalkıyor ve ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor.Trenin geçtiği doğal güzellikler nedeniyle gezginler, fotoğraf sanatçılarının oldukça yoğun talep gösterdiği Doğu Ekspresi’nin en yoğun sezon yaz dönemi olup, bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılıyor. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, Üniversite öğrencileri, Öğretmenler gibi farklı meslek gruplarından talepler genelde kuşetli vagonlara oluyor. Bu grupların tercihi Aralık sonunda başlayıp Mart ayı ortalarına kadar devam ediyor.

Doğu Ekspresi Saatleri

Ankara Kalkış Kayseri Kalkış Sivas Kalkış Erzincan Kalkış Erzurum Kalkış Kars Varış
18.00 00.39 04.13 10.26 14.22 18.13
Kars Kalkış Erzurum Kalkış Erzincan Kalkış Sivas Kalkış Kayseri Kalkış Ankara Varış
08.00 11.59 15.58 22.06 01.38 08.22

RayHaber tarafından hazırlanan interaktif Doğu Ekspresi Haritasına erişmek için tıklayınız

 

 

Doğu Ekspresi Ankara’dan çıkıp, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Kars’a ulaşıyor. Merkez istasyonlarda 5 – 10 dakika bekleyen Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17:55‘te kalkıyor ve ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor.  RayHaber tarafından hazırlanan interaktif Doğu Ekspresi Haritasına erişmek için tıklayınızRayHaber tarafından hazırlanan interaktif Doğu Ekspresi Haritasına erişmek için tıklayınızDoğu Ekspresi Ankara’dan çıkıp, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Kars’a giden TCDD Taşımacılık AŞ’nin işlettiği demiryolu hattının adıdır. Merkez istasyonlarda 5 – 10 dakika bekleyen Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17:55‘te kalkıyor ve ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Kuşetli vagonlarda 10 Kompartıman bulunuyor her kompartımanda 4 kişi yolculuk yapabiliyor. Çarşaf, pike ve yastık TCDD Taşımacılık AŞ tarafında verilmekte olup, kompartımandaki koltuklar istenildiğinde yatak olarak kullanılabiliyor. Yemekli vagonda 14 masa 47-52 arasında değişen oturma yeri bulunuyor.Trenin geçtiği doğal güzellikler nedeniyle gezginler, fotoğraf sanatçılarının oldukça yoğun talep gösterdiği Doğu Ekspresi’nin en yoğun sezon yaz dönemi olup, bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılıyor. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, Üniversite öğrencileri, Öğretmenler gibi farklı meslek gruplarından talepler genelde kuşetli vagonlara oluyor. Bu grupların tercihi Aralık sonunda başlayıp Mart ayı ortalarına kadar devam ediyor.

Doğu Ekspresi içerisinde yer alan yemekli vagonlar ise 4’er kişilik masalardan oluşuyor. Yemekli vagonun içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler, soğuk sandviçler ve sıcak/soğuk içecekler yer alıyor. Restoranın belirli bir açılış- kapanış saati bulunmuyor. 7/24 yolcuların hizmetine açık. Detaylar için tıklayınız

HES Kodu Seyahat İzin Belgesi Yerine Geçmiyor! Hem HES kodlu bilet, hemde seyahat izin belgesi almanız gerekiyor. TCDD Taşımacılık A.Ş, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kodla Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinin nasıl alınacağına dair bir anlatım videosu paylaştı. Videoda, “Seyahat İzin Belgesi” bulunan vatandaşların, ayrıca Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden aldığı kodla biletleri nasıl alacağı anlatıldı. Videolu ve resimli anlatım için tıklayınızTCDD Taşımacılık A.Ş, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kodla Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinin nasıl alınacağına dair bir anlatım videosu paylaştı. Videoda, “Seyahat İzin Belgesi” bulunan vatandaşların, ayrıca Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden aldığı kodla biletleri nasıl alacağı anlatıldı. Videolu ve resimli anlatım için tıklayınızPandemi dolayısıyla Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi seferleri yapılamamaktadır!Bilet fiyatları tek kişi tek yön 480 lira, çift kişiye ise 600 liradan satışa sunuluyor. İndirimli bilet almak için her iki trende de gidiş-dönüş ve ‘genç bilet’ alanlara yüzde 20 indirim sağlanıyor. Söz konusu ‘genç bilet’ indiriminden 13-26 yaş arası gençler faydalanabiliyor.

Bunun dışında öğretmenlere, askeri yolculara, en az 12 kişilik gruplara, basın kartı olanlara, engellilere, 12-18 yaş arası çocuklara ve TCDD’de çalışıp emekli olanın eşine yüzde 20 indirim, 65 yaş üstü yüzde 50 indirim ve TCDD çalışanına ücretsiz seyahat imkanı sunuluyor.

Tam (Tek Kişi) 480.00 TL
Tam (İki Kişi) 600.00 TL
Genç (Tek Kişi) 384.00 TL
Genç (Çift Kişi) 489.00 TL
65 yaş üstü (Tek Kişi) 240.00 TL
65 yaş üstü (Çift Kişi) 300.00 TL

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar