Ankara’da Tarihi İmza

ankarada tarihi imza
ankarada tarihi imza

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un Raillife dergisinin Haziran ayı sayısında “Ankara’da Tarihi İmza” başlıklı yazısı yayımlandı.

İŞTE TCDD GENEL MÜDÜR UYGUN’UN YAZISI

Ülkemizin kalbi Ankara yine tarihi bir güne tanıklık etti.

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan Demiryolları Arasında Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Güzergâhında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı İmza Töreni’ni, Bakanlığımız ve Teşekkülümüzün ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirdik.

Törenin, Asya ve Avrupa arasında demiryolu ana ulaşım koridorunun üzerinde bulunan ülkemizde yapılmış olmasının yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın M. Cahit Turhan başta olmak üzere çok sayıda bakanımızın bu tarihi güne tanıklık etmeleri bizleri onurlandırdı.

Tarihi İpek Yolu üzerinde medeniyetleri, halkları ve kültürleri yeniden buluşturan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, sadece üç ülkeyi değil, Çin’den Pekin’e kadar tüm ülkeleri ve halkları ilgilendirdiğinden büyük önem arz ediyor.

Zira, BTK demiryolu ve ülkemizin de orta koridor olarak yer aldığı bu hat, dünyanın doğu-batı aksındaki en kısa, en ekonomik ve en güvenli ulaşım hattıdır.

Türkiye olarak, BTK demiryolu hattı başta olmak üzere bu koridorun daha aktif hale gelmesi ve elde ettiğimiz taşıma payını arttırmak için gayret ediyoruz.

Azerbaycan ve Gürcistan’ın yanı sıra dost ülke Rusya’yı da dahil ederek, BTK demiryolu hattının kullanımının yaygınlaştırılmasına dair imzaladığımız Mutabakat Zaptı da bu hedefe giden yolda en önemli kilometre taşıdır.

Türkiye, Rusya ve Azerbaycan demiryolları idareleri arasında imzalanan, ülkelerimiz arasında taşımacılığın ve ticaretin gelişmesine büyük katkılar sağlayacak Mutabakat Zaptı’nın hayırlı olmasını diliyorum.

İyi yolculuklar…

Günceleme: 03/06/2019 13:08

Benzer Reklamlar

1 Comment

  1. KTB hattında yolcu taşınmasına başlandımı???geniş hata (1520..) uygun tcdd vagonu varmı??tvdd vagonu bu geniş hatlara girebiliyormu???yük aktarmasız geçiş yapaabilen(boji dğiştirmeye uygun)tcdd vagonu yoksa imali düşüjnülüyormu??

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*