Cidde Hızlı Tren İstasyonu’na Yapı Merkezi’nin Sihirli Elleri Değdi

cidde hizli tren istasyonuna yapi merkezinin sihirli elleri degdi
cidde hizli tren istasyonuna yapi merkezinin sihirli elleri degdi

Suudi Arabistan Devleti’nin giriştiği en önemli demiryolu yatırımlarından olan Haramain Hızlı Tren Projesi (HHR) Hac, Umre ziyaretçileri ve Suudi vatandaşlarının yolculuklarını kolaylaştırarak özellikle İslam dünyasına hizmet etmek amacıyla planlandı. İki kutsal şehir olan Mekke ve Medine’yi 450 km’lik demiryolu hattıyla birbirine bağlayan ve kapsamında (4) istasyon bulunan (Mekke, Cidde, KAEC, Medine) bir hızlı demiryolu projesidir.

Yapı Merkezi, Haramain Hızlı Tren Projesi kapsamındaki Medine İstasyonunun yapımını üstlenmiş ve dört istasyon arasında en kısa sürede bitirerek başarılı bir şekilde tamamlandı. Yapı Merkezi, Medine İstasyonu’ndaki başarıları nedeniyle işveren tarafından Cidde istasyonunun kalan işlerini tamamlamak için görevlendirilmiş ve 01 Mart 2018 tarihinde imzalanan sözleşmenin ardından inşaat işleri başlatılmıştı.

Yapı Merkezi, Ortadoğu’nun en büyük projelerinden biri olan Haramain Hızlı Tren Projesi kapsamında yapılan 4 merkez istasyon binasından biri olan Cidde Merkez istasyon binasına ait yapım işlerinin tamamlanması, testlerin yapılması ve işletmeci firmaya tesliminden sorumlu.

25 Eylül 2018 tarihinde Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz’in teşrifleriyle Yapı Merkezi’nin yapımını üstlendiği Cidde ve Medine Hızlı Tren İstasyonlarını kapsayan bir törenle Harameyn Hızlı Tren Projesi’nin ön açılışı gerçekleşmişdi.

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.