Filibe-Edirne Tren Seferleri İle Turizm Atağı

edirne filibe tren seferleri ile turizm atagi
edirne filibe tren seferleri ile turizm atagi

TCDD ile Bulgaristan Demiryolları arasında yapılan mutakabat sonucu 2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe ile Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış tarih ve kültür kenti Edirne arasında tren seferi başladı… Filibe’den hareket eden tren öğle saatlerinde 30 yolcusuyla Edirne kent merkezine ulaşırken, söz konusu gelişmenin iki kentin de turizm ve ticaretine büyük katkı sunması bekleniyor…

Hudutgazetesi‘nden Olgay GÜLER’in haberi; TCDD ile Bulgaristan Demiryolları arasında yapılan mutakabat sonucu Filibe Edirne tren seferleri başladı. Filibe’den hareket eden ilk tren öğle saatlerinde 30 yolcusuyla Edirne’ye ulaştı.

İki şehir arasında turizm ve ticareti arttırmak amacıyla başlatılmasına karar verilen tren seferlerinin ilki bu sabah yapıldı. Filibe’den hareket eden 226 yolcu kapasiteli tren öğle saatlerinde Edirne’ye ulaştı. Trenle Edirne’ye gelen toplam 30 Bulgar vatandaşı şehrin çeşitli yerlerini gezmek ve alışveriş yapmak üzere gardan ayrıldı.

“ARTIK EDİRNE’YE DAHA RAHAT GELECEĞİZ”
Trenle Plovdiv’den Edirne’ye gelen Bulgar vatandaşı Elif Radeva, artık Edirne’ye daha rahat gelebilecekleri için mutlu olduklarını söyledi. Radeva; “Yolculuk çok güzel geçti. Bu tren seferleriyle daha rahat gelebileceğiz artık. Yaz günlerinde Türk vatandaşları Almanya’dan çok geliyor, gümrükler kalabalık oluyor o nedenle trenle gelmek daha rahat olacaktır” dedi.

“SÜRE ALIŞVERİŞ İÇİN AZ”
Saat 12.15’te gelen trenin 17.00’de dönecek olmasının kendilerine alışveriş için çok kısıtlı zaman tanıdığını da dile getiren Radeva; “Tabi aradaki 5 saatlik süre pek yeterli değil alışveriş için ama bir kahve içip gezinmek için makul diye düşünüyorum. Bu uygulamayı hayata geçirenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SEFERLER SADECE CUMARTESİ VE PAZAR YAPILIYOR
Öte yandan Filibe Edirne seferini yapan tren ikisi 2. mevki oturma yerli vagon ve birisi 2. mevki kuşetli vagon olmak üzere 226 yolcu kapasiteli 3 vagondan oluşuyor. Plovdiv, Dimitovgrad, Svilengrad, Kapıkule, Edirne Merkez ve Edirne Gar hattını izleyen tren aynı hattı kullanarak geri dönüyor. 184 kilometrelik mesafeyi 4 saat 15 dakikada kateden tren Edirne’den saat 17.00’de kalkarak Filibe’ye saat 21.15’te varıyor. Filibe’den ise saat 08.40’ta kalkarak saat 12.18’de Edirne’ye ulaşıyor. Tren seferleri şimdilik sadece Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilecek.

FİKİR İSTANBUL SOFYA HATTI KEŞFİNDE ORTAYA ÇIKTI
Filibe Edirne tren seferi fikri T.Ü. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği girişimleriyle İstanbul Sofya tren hattını keşfetmek üzere çıkılan gezide ortaya çıktı. Gezi sonrası TCDD’nin Haydarpaşa’daki bölge müdürlüğüne konuyla ilgili sunulan rapor yetkililerin onayını aldı. Bu gelişmenin ardından TCDD’nin gayret ve girişimleri doğrultusunda Bulgaristan Demiryolları ile bağlantıya geçildi ve 2 demiryolu arasında anlaşma yapılarak 1 Haziran itibariyle 2 şehir arasında tren seferleri başlatıldı.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.