Güney Afrika Demiryolu Pazarı

guney afrika demiryolu pazari
guney afrika demiryolu pazari

Güney Afrika demiryolları, üç ayrı birimden oluşur. Bunlar; Transnet Freight Rail (Transnet Limited), PRASA ve Gautrain Management Agency. Bunları sırasıyla inceleyerek olursak:


GAUTRAIN

Gautrain, Johannesburg, Pretoria ve OR Tambo Uluslararası Havalimanı’nı birbirine bağlayan, 80 km uzunluğundaki toplu hızlı transit demiryolu sistemidir. Johannesburg-Pretoria trafik koridorundaki trafik sıkışıklığını gidermek ve yolcular için karayolu taşımacılığına uygulanabilir bir alternatif sunmak için Johannesburg’ un toplu taşıma altyapısı sınırlı olduğundan inşa edilmiştir.

Gauteng, 25 Yıllık Entegre Taşımacılık Master Planı, taşımacılığın mekansal kalıplarla entegrasyonunu ve aynı zamanda insanları etkili bir şekilde taşımak için çeşitli ulaşım modları arasındaki entegrasyonu sağlayacaktır. 19 yeni Gautrain istasyonu Mayıs 2017’ye kadar boru hattındaydı. Gautrain Yönetim Ajansı, Randburg, Fourways ve Soweto’dan geçen güzergahlar da dahil olmak üzere, 20 yıl boyunca demiryolu rotasını 150 km uzatmayı planlıyor. Bu genişlemenin 211.000 kişiye iş yaratması bekleniyor.

Mart 2017′ de bir fizibilite çalışması yayımlandı. Bu, 2025 ve 2037′ de Gauteng’ in ulaşım ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik talep modelini içeren çalışma eyalette “hiçbir şey yapmamanın maliyetinin” 2037’de, sahne arabalarının sayısının katlanması nedeniyle ortalama 15 km/h’ de hangi ana yol sıkışıklığına neden olacağını gösterdi.
Fizibilite çalışması aşağıdaki ana bağlantıları ve Gautrain demiryolu ağı genişletme istasyonlarını tanımladı.Cosmo City üzerinden Jabulani’ ye ve Samrand’ dan Mamelodi’ ye bağlayan istasyonda Roodepoort, Little Falls, Fourways, Sunninghill, Olievenhoutsbosch, Irene, Tshwane East ve Hazeldean yer alıyor. Sandton ile Cosmo City arasındaki bağlantının Randburg’da bir istasyonu var.Rhodesfield ve Boksburg arasındaki bağlantıda East Rand Alışveriş Merkezi’nde bir istasyon olacak ve OR Tambo Uluslararası Havalimanı Orta Saha terminal gelişimi ile olası bağlantı sağlanacak. Cosmo City’den Lanseria Havalimanı’ na gelecekte yeni bir bağlantı düşünülüyor.

TRANSNET YÜK TAŞIMACILIĞI (TFR)

Transnet Freight Rail (TFR), Transnet’in en büyük bölümüdür ve 2020 yılına kadar dünyada en büyük ilke 5 şirketten biri olma hedefi vardır. Bu dünya standartlarında bir ağır taşımacılıkta uzmanlaşmış nakliye şirketidir. TFR, Afrika’nın yanı sıra Afrika’nın dışında 17 ülkede de aktif olarak faaliyet gösteriyor. TFR, Güney Afrika ekonomisinin rekabet gücünü artırmaya yardımcı olarak kendini karlı ve sürdürülebilir bir yük demiryolu işletmesi haline getirmiştir.

Şirket aşağıdaki altı işletme biriminden oluşuyor:

-Tarım ürünleri ve Sıvı Taşımacılığı
-Kömür taşımacılığı
-Konteyner ve Otomotiv taşımacılığı
-Demir Cevheri ve Manganez taşımacılığı
-Çelik ve Çimento taşımacılığı
-Maden taşımacılığı
-Güney Afrika ekonomisinin ayrılmaz bir parçasını oluşturan Transnet;

-Her yıl ülkenin navlununun% 17′ sini taşır
-Ülke kömürünün% 100’ ünü ihraç ediyor
-Demir cevherinin% 100′ ünü ihraç ediyor
-Çekirdek ağın % 30′ unu, navlun hacimlerinin% 95’ini taşıyor
-Yıllık geliri 14 milyar Rant = 961 milyon USD
-Önümüzdeki beş yıl içinde 35 milyar Rant ( 2.4 milyar USD) yatırım yapacak
Ülke genelinde 38.000 çalışanı bulunmaktadır.
Şirket, Güney Afrika’da, Sahra altı bölgesindeki diğer demiryolu ağlarına bağlanan ve Afrika’nın toplamının% 80’ini temsil eden demiryolu altyapısı olan geniş bir demiryolu ağına sahiptir.

Yük Demiryolu, yedi yıllık Piyasa Talebi Stratejisinin (MDS) son yılından Transnet 4.0 Stratejisine geçiş yapmaktadır. Bu yeni strateji, gelişmiş işletim modelleri, coğrafi genişleme, pazar ve müşteri TRANSNET Freight Rail 3 geliştirme için girişimleri içerecektir. Bunlar, daha yüksek gerçek zamanlı karar vermede bağlantı, veri görünürlüğü, varlık ve bilgi görünürlüğü sağlayan dijital teknolojiler tarafından desteklenmeyi amaçlamaktadır. Gelişmiş tedarik zinciri değeri üreten yenilikçi entegre lojistik çözümleri geliştirmek için müşterilerle ve lojistik servis sağlayıcılarla işbirliği ve stratejik ortaklıklar kullanılıyor.

Genel yük taşımacılığı işletmesinin uyumluluğuna ve olanak sağlayan çalışmalara yapılan toplam yatırım 2018’de 322 milyon Rant’ tır.

Devam eden önemli işler veya programlar şunları içerir:

– Natcor’ da elektrik çalışmaları;

– Bellville’ deki elektronik kilitleme sistemlerinin açılması ve

– Ülke genelinde otomasyon noktalarının yaygınlaştırılması.

Transnet, genel navlun işletmesi için 219 yeni lokomotif (mali yılda faaliyete geçen 215 işletme) aldı.

-İncelenen dönem için lokomotif sözleşmelerinde 7,3 milyar Rant harcandı.

-2018 mali yılında toplam 2 600 lokomotif filosunu korumak için 1,8 milyar Rant harcandı:

-169 lokomotifte (15E, 19E ve 18E) 392,9 milyon rantlık revizyon programları uygulandı;

-59 adet raydan çıkmış lokomotif 202,5 milyon Rant karşılığında onarıldı;

34 dizel lokomotifin (35GM ve GE, 36GM ve GE sınıfı lokomotifler) genel bakım programları için 121,8 milyon rant harcandı. Ayrıca;

– Yolcu vagonlarının bakımına 53,3 milyon Rant harcama yapıldı.

– Lokomotiflerin bakımı için planlı ve plansız 801 rant milyon harcandı;

-Pantograf bağlantılarında meydana gelen kablo hırsızlığı, üçüncü taraf iddiaları, küçük değişiklikler ve çeşitli lokomotiflerde küçük bileşen değişiklikleri sebebiyle bakım ve onarım işlerine de 197 milyon Rant harcandı

YOLCU TAŞIMA İŞLETMECİLİĞİ ( PRASA)

Passenger Rail Agency South Africa (PRASA), kamu yararı için Güney Afrika içindeki ve içindeki demiryolu banliyö hizmetleri sunmaktadır. DoT ile istişare içinde bulunan ajans aynı zamanda Güney Afrika’dan ve Güney Afrika’dan uzun mesafeli yolcu demiryolu ve otobüs hizmetleri sağlamaktadır. PRASA, ağın omurgasını oluşturan demiryolu hizmetleriyle birlikte Güney Afrika’da toplu taşımayı dönüştürme çabalarının ön saflarında yer alıyor. Orta vadede PRASA, mevcut tren setlerini koruyarak ve yenileyerek, yeni haddeleme stokları alarak ve demiryolu sinyalizasyonunun ve diğer altyapının modernizasyonu ve modernizasyonu için sermayeye yatırım yaparak demiryolu hizmetlerinin emniyetini ve güvenilirliğini ve erişimini ve ayrıca depolar ve istasyonlar dahil iyileştirmeyi amaçladı. 2017/18 mali yılında, PRASA’ ya devredilen sermaye bütçesine yapılan büyük harcama, sinyalizasyon sistemlerinin yerine geçmesi, vagonların yaşlanması ve demiryolu altyapısının iyileştirilmesi için modernizasyon sürecine yönlendirildi. Gelecek yirmi yılda Hükümetin Kapsamlı Demiryolu Programının bir parçası olan Metrorail’ in bir bütün olarak dönüşümünün katalizörü olan demiryolu araç filosu yenileme programı önemli bir başarı oldu. Orta vadede teslimi yapılacak Demiryolu Yenileme Programının üç ana organizasyonu şöyledir:

· Test tesisleri, depolar ve test parkurunun inşaatı Haziran 2016’da Gibela’ya devredildi.

· Brezilya’daki 20 tren setinin üretim süreci Ağustos 2017’de tamamlandı ve son setler Wolmerton Depot’a ulaştı.

· Nigel, Dunnottar’ da 580 tren seti üretmek üzere yerel üretim tesisinin (Yerel Fabrika) yapımı tamamlandı. Üretim faaliyetlerine başlanmış ve Aralık 2018’de yerel olarak üretilen iki trenin teslim edilmesi beklenmektedir.

PRASA, Mayıs 2017’de Pienaarspoort’taki yeni stokunu Pretoria demiryolu koridoruna aktardı. Güney Afrika demiryolu ağı, 22.298 km ile dünyanın en büyük 11. büyük ağıdır ve toplamda 30.400 km mesafeye sahiptir.

FIRSATLAR

Freight Rail, özel sektöre katılımı için yeni fırsatlar arıyor. Bunlar ;

– Ortak kullanıcı tesislerinin geliştirilmesi;

– Lojistik merkezleri ve terminal geliştirme;

– Bölgesel bağlantı kurmak için demiryolu sistemleri yatırımı –

SvaziRail Link, Botsvana Link ve Waterberg Ağır Çekim genişlemesi;

– İmtiyaz işlemleri ve şube hatlarının rehabilitasyonu; ve

– Bimodal teknolojiler, intermodal çözümlerle hacimleri artıracak.

Çeşitli sektörlerde satış hacminin artması için raylı sistem projeleri.
Meyve ve MYK sektörlerinde yeni iş gelişmelerine devam edilmesi.
Transnet International Holdings ile işbirliği içinde bölgesel koridor gelişimi.
Komşu ülkelerin demiryolları ile yakın işbirliği sayesinde bölgesel hacim artışına devam edilmesi.
4. Endüstri Devrimi teknolojilerinin sağladığı, ağır taşıma hatlarına derhal odaklanan rekabetçi tedarik zincirleri oluşturulması.(Dr. İlhami Pektaş)


İlk yorum yapan olun

Yorumlar