İzmir’e Havaray Müjdesi

izmire havaray mujdesi
izmire havaray mujdesi

İzmir’de ilk 2016 yılında Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde Gaziemir ESBAŞ Banliyö istasyonu ile Gaziemir Yeni Fuar Alanı (Fuar İzmir) arasında yapılması planlanan Monoray, yeni başkan Tunç Soyer ile tekrar gündeme geldi.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir’de ulaşımı rahatlatmak amacıyla havaray projesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Havaray’ın bir çok konuda avantajları olduğunu ifade eden Başkan Soyer, ESBAŞ ile Fuar İzmir arasında ilk Havaray projesini hayata geçireceklerini belirtti.

İzmir’de ilk 2016 yılında Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde Gaziemir ESBAŞ Banliyö istasyonu ile Gaziemir Yeni Fuar Alanı (Fuar İzmir) arasında yapılması planlanan Monoray, yeni başkan Tunç Soyer ile tekrar gündeme geldi.

İzmir’de ulaşımı rahatlatmak için harekete geçtiklerini belirten Soyer, önceki başkan Aziz Kocaoğlu döneminde gündeme gelen, yerel seçimlerde de diğer Büyükşehir adaylarının vaatleri arasında yer alan Havaray için çalışmalara başladıklarını anlattı. Havaray’ın hem yapım aşamasında hem de ulaşımda birçok avantajı olduğunu ifade eden Başkan Soyer, Yapım maliyeti düşük ve manzaralı seyahat sunuyor. İlk hattı ESBAŞ ile Fuar İzmir arasında yapacağız. 2.3 kilometrelik hattın çalışmalarına hemen başlayacağız” dedi.

Tunç Soyer , İzmir’de uzun süre hukuki davalara konu olan Basmane Çukuru hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Basmane çukuru davası uzun süre gündemi meşgul etmişti. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tunç Soyer İzmir’e 3 yeni meydan ve 1 yeni gölet kazandıracaklarını söyleyerek İzmir Basmane Çukuru hakkında da açıklama yaparak “Kesin bir karara varılana kadar suni gölet şeklinde kullanması gerektiğini düşünüyoruz.

Etrafına banklar, fıskiyeler koyup ağaçlar dikip vatandaşın nefes alabileceği bir alan yaratacağız. Alanda hayata geçecek proje kesinleşene kadar bu şekilde kullanılmasını talep edeceğiz. Ayrıca çukurun yanı başındaki caddeyi de yeraltına alıp bölgeyi fuarla birleştirmek istiyoruz. Paydaşları bu konuda da ikna etmeye çalışacağız. Karşıyaka Çarşı ile iskeleyi de birleştireceğiz.

Alsancak ve Basmane garlarında da aynısı yapılacak. Trafik yeraltına alındığında kendiliğinden geniş meydanlar ortaya çıkıyor. Özellikle Alsancak’ta Hocazede Camisi’nden itibaren yolun yeraltına alınacak olmasıyla tramvay geçişi ve trafik büyük oranda rahatlayacak. Bu üç meydan projesi hemen yapılacak” dedi.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar