Şanlıurfa’da 90 Kilometrelik Yeni Yol Yapımına Başlanılacak

sanliurfa icin kilometrelik yeni yol yapimina baslanilacak
sanliurfa icin kilometrelik yeni yol yapimina baslanilacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) arasında “Toplum Refahı Hizmetleri” kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalarla ilgili işbirliği protokolü imzalandı.


Valilik toplantı salonunda düzenlenen törenle, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in imzaladığı protokole göre; İçişleri Bakanlığı İller idaresi Genel Müdürlüğünce Şanlıurfa Valiliği YİKOB’a aktarılan 24 milyon TL tutarındaki ödenek, Toplum Refahı Hizmetleri kapsamında yapılacak proje ve hizmetlerde kullanılması için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aktarılacak. İlave işlerle yaklaşık 50 milyon TL olması beklenen proje ile 90 km beton ve asfalt yol yapılacak. YİKOB’un aktaracağı ödeneğe ek olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi de yaklaşık 25 milyon TL harcayacak.

Protokol imzalanmasının ardından Vali Abdullah Erin’e teşekkür eden Başkan Beyazgül, “İçişleri Bakanlığı tarafından Toplum Refahı Hizmetleri kapsamında YİKOB’a aktarılan kaynağın, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle köy yollarının yapımında kullanılması için bir protokol imzaladık. Vali Abdullah Erin’e ve emeği geçenlere Şanlıurfalılar adına teşekkür ederim” dedi.

Vali Abdullah Erin de, “Kırsalda yaşayan vatandaşların refah seviyesini artırmaya yönelik projeler için kaynak kullanımını esas alan protokolün hayırlı olmasını dileyen Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte kırsaldaki yol çalışmalarını içeren ve toplam 50 milyon TL tutarındaki bir yatırımın imzasını atacağız. Ortaklık anlayışı içerisinde YİKOB’da bulunan 24 milyon TL kaynağa ilave Büyükşehir belediyemiz de bir o kadar kaynak aktaracak. İlimiz merkez ilçeleri Eyyübiye ve Haliliye ile büyük ilçelerimiz Siverek ve Viranşehir’de kaliteli, uzun ömürlü beton ve asfalt yol işleri gerçekleştirilmiş olacak” diye konuştu.

90 KM YOL YAPILACAK

Toplam bedeli 45 milyar 45 milyon 465 bin 494 TL olan proje için 24 milyon TL’lik ödenek YİKOB tarafından hakkediş bazında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılacak. Gerçekleştirilecek çalışmalar neticesinde ek finansmana ihtiyaç duyulması halinde gerekli kaynak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. İmzalanan protokole göre, tarafların uygun görmesi şartı ile ek protokol yapılabilecek. YİKOB’un tahsis edeceği ödenek miktarında herhangi bir değişiklik olmadan, protokol ekindeki keşifte planlanan beton yol yapımları BSK veya asfalt olarak değiştirilebilecek.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar