Türk Tasarımı Dünyanın İlk Araba Vapuru

turk tasarimi dunyanin ilk araba vapuru
turk tasarimi dunyanin ilk araba vapuru

1800’lü yıllarda Boğaz’ın iki yakasında taşımacılık, yelken ve kürek karışımı hareket etme gücüne sahip basit kayıklarla yapılıyordu. 1840’lı yıllarda ise Tersane-i Amire’nin ufak tefek vapurları Boğaz’da taşımacılık hizmeti vermeye başladı. 1850’de ise ‘Şirket’i Hayriyye’ kurularak daha büyük vapurlarla İstanbul halkına deniz taşımacılığı hizmetine başlandı.


1860’lı yıllarda Şirket’i Hayriyye’nin başına, Hüseyin Haki Efendi geldi. Boğazda özellikle araçların taşınmasını kolaylaştıracak bir çözüm üzerine uzun yıllar düşünen yenilikçi yönetici Hüseyin Haki en sonunda bulduğu bir fikri şirketin mimarı Mehmet Usta’ya açtı ve geliştirmesini istedi.

İkisinin birlikte 1 yıl boyunca çalışması sonucu; hem ileri hem de geri gidebilen, güvertesi düz, üstünde insan taşımaya uygun alan bulunan, her iki uçta da kapakları olan bir vapur tasarımı ortaya çıktı. Bu tasarımı İngiltere’deki tersaneye gönderdiler. İngilizler bu tasarıma hayran kaldı.

Yapımı yaklaşık 2 yıl süren, 1871 yılında tamamlanan, 1872 yılında da ’26’ baca numarası verilen dünyanın ilk arabalı vapuruna Türkler, kolaylık anlamına gelen, ‘Suhulet’ adını verdi ve Suhulet dünya tarihine altında Türklerin imzası ile birlikte altın harflerle kazındı.

Türk tasarımı ilk araba vapuru Suhulet’in özellikleri; 45.7 metre uzunluğunda, 8.5 m. Genişliğinde, 555 gros ton ağırlığında, 450 beygir gücünde tek silindirli buhar makinesi ile saatte hızı 11 km/h idi.

Suhulet boğazın iki yakasında 89 yıl hizmet vererek emekliye ayrıldı.(Dr. İlhami Pektaş)sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar